Planowanie podróży.

Planując podróż pamiętaj, aby się do niej jak najlepiej przygotować. Tak, aby uniknąć sytuacji, które mogą Cię zaskoczyć lub spowodować zagrożenie dla Ciebie i innych. W pierwszej kolejności zadbaj o siebie i własną kondycję psychofizyczną, wyśpij się, bądź wypoczęty. Następnie zadbaj o samochód.

Stan techniczny
Upewnij się, że stan techniczny Twojego auta jest w dobrej kondycji. Sprawdź czy w silniku jest wystarczająca ilość oleju. Sprawdź poziom płynów: chłodniczego, hamulcowego, wspomagania kierownicy oraz płynu do spryskiwaczy. Nie zapomnij o sprawdzeniu stanu opon i ciśnienia w oponach, również w kole zapasowym. Dobra widoczność do podstawa więc sprawdź także czystość szyb, reflektorów no i upewnij się czy nie masz żadnych ubytków w oświetleniu.

Pogoda

Warto wiedzieć zawczasu w jakich warunkach będziesz podróżować by móc się lepiej przygotować.

Jeśli planujesz wyjazd wcześnie rano mogą wystąpić mgły – zrewiduj czas dojazdu i wyjedź nieco wcześniej, żeby uniknąć stresu związanego ze spóźnieniem.

Jeśli zapowiadają deszcze – sprawdź stan wycieraczek. Praktyka pokazuje, że najczęściej słabo zbierają lub rozmazują dopiero jak zacznie padać deszcz. Poza tym deszcz oznacza… korki. Szczególnie dotyczy to podróżowania w mieście. Kierowcy jeżdżą wolniej co wcale nie oznacza, że rozważniej, przez co nasz czas dojazdu również może się wydłużyć. Śnieg? No oczywiście poza spowolnieniem w ruchu i ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych sytuacji może oznaczać trudności w dojechaniu do niektórych miejsc szczególnie tych mniej uczęszczanych i rzadziej odśnieżanych.

Rodzaje dróg

Podczas planowania trasy nie zapominaj o sprawdzeniu dróg. To, że dana trasa jest dłuższa, nie oznacza, że zajmie więcej czasu. Ważne jest ukształtowanie terenu, bo np. jazda w górach znacząco wydłuża czas przejazdu, dodatkowo podnosi też koszty. Nie bez znaczenia jest rodzaj nawierzchni. Jeżeli jedziesz drogą o zniszczonej nawierzchni, poza tym, że wydłuży czas dojazdu, zmniejszy komfort podróżowania może doprowadzić do uszkodzenia samochodu. 

Zaplanuj trasę przejazdu 

Weź pod uwagę to, aby trasa była możliwe jak najbezpieczniejsza i dodatkowo też ekonomiczna. Przemieszczanie się często jest utrudnione z uwagi na fakt, że drogi nie są w najlepszym stanie bądź są w remoncie co sprawia, że czas przejazdu się wydłuża. Zawsze uwzględnij margines czasowy, bo nigdy nie wiadomo, czy na danej drodze nie rozpocznie się właśnie remont lub czy nie będzie ona przez jakiś czas nieprzejezdna z powodu wypadku. Nie ufaj bezgranicznie nawigacji. Czasem może ona wyprowadzić Cię w pole. Warto przed wyjazdem przeanalizować trasę i zapamiętać choćby główne punkty, w kierunku których będziesz się przemieszczać. W trasę warto ruszać z zatankowanym zbiornikiem i nie jechać zbyt długo na rezerwie. Korek zwłaszcza na autostradzie może spowodować, że staniemy na poboczu z pustym bakiem.

Posiłki, przekąski

Przed wyjazdem lepiej nie jeść obfitego i ciężkostrawnego posiłku, bo możesz stać się senny. Podobnie podczas przerwy w trasie unikaj obfitych posiłków. Energia potrzebna do prowadzenia samochodu, będzie wykorzystywana do trawienia. W zamian przygotuj przekąski na drogę.  Najlepiej sprawdzą się suche i szczelnie zapakowane produkty oraz twarde owoce i warzywa – kanapki najlepiej zjeść w ciągu pierwszych czterech godzin jazdy. Pamiętajmy też o dużym zapasie wody. 

Przerwy regeneracyjne
Przerwy w podróży rób co 200-300 km lub co 2-3 godziny a w trudnych górskich terenach nawet częściej. Postoje powinny trwać minimum 15 minut. Niezwykle istotny podczas przerw w podróży jest ruch. Pomocne będą skłony i przysiady. W ten sposób mięśnie, będące wcześniej bez ruchu, zostaną rozciągnięte. Poprawi się też ukrwienie rąk i nóg. Nigdy nie jedź na siłę. Jeżeli czujesz zmęczenie, zrób przerwę. Pamiętaj, że napój energetyczny czy baton poprawią samopoczucie, ale tylko na chwilę.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer