Miejsca niebezpieczne.

Miejsca niebezpieczne to miejsca, w których powinniśmy zwiększyć koncentrację i zachować szczególną ostrożność. Przeanalizujmy najważniejsze z nich.

Skrzyżowania
Skrzyżowania są newralgicznymi, a przez to i niebezpiecznymi miejscami na drodze. Tam krzyżują się, łączą lub rozwidlają kierunki ruchu pojazdów, pieszych, tramwajów, a pojazdy zmieniają kierunek jazdy. Zbliżając się do skrzyżowania, niezależnie od jego budowy i oznakowania, należy zachować szczególną ostrożność. Niezbędne jest baczne obserwowanie rejonu skrzyżowania i zachowania innych uczestników. Nie mając pewności co do ich zachowania trzeba pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Odpowiednio do okoliczności należy zmniejszyć prędkość, aby móc skutecznie zareagować w razie sytuacji niebezpiecznej. Wjeżdżając na skrzyżowanie musisz mieć świadomość jakie zasady pierwszeństwa na nim obowiązują. Zwracaj uwagę na znaki regulujące pierwszeństwo przejazdu oraz na nadawane sygnały świetlne.

Przejścia dla pieszych 

Najniebezpieczniejszymi miejscami dla pieszych w Polsce są… przejścia dla pieszych.
Każdego dnia czytamy o potrąceniu pieszego na pasach. Aż trudno uwierzyć, ale co najmniej połowa potrąceń zdarza się w miejscu, gdzie teoretycznie powinno być bezpiecznie.

Przejście dla pieszych to szczególne miejsca wyznaczone na obszarze drogi, które zobowiązują kierowców do konkretnych zachowań. Dojeżdżając do przejścia dla pieszych masz obowiązek zmniejszenia prędkości, jeśli w obrębie przejścia znajduje się pieszy. Masz także obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Oznacza to, że Twój ruch nie może sprowokować pieszego do zatrzymania się, zwolnienia czy przyspieszenia kroku. 

Nie chodzi o to, aby wyłącznie piesi robili wszystko co w ich mocy, aby kierowca ich zauważył, ale żeby kierowcy obserwowali drogę, czytali znaki i tak dojechali do tego miejsca, by mogli zobaczyć czy nie ma tam np. kogoś w czarnym płaszczu.

Przejazdy kolejowe

Przejazdy kolejowe są jednymi z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Wiąże się to między innymi z dużą różnicą masy i prędkości pomiędzy pojazdami kołowymi, a pojazdami szynowymi. Zbliżając się do torów, należy zachować szczególną ostrożność. Nawet na przejeździe strzeżonym zdarzają się wypadki, dlatego należy zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dostosuj prędkość przed przejazdem tak, abyś mógł się zatrzymać w bezpiecznym miejscu. Zbliżając się do przejazdu wzrokowo i słuchowo upewnij się, że po torach nie zbliża się pociąg. Szczególnie jeśli występują warunki ograniczonej widoczności. Pamiętaj, aby zastosować się do znaku stop. Brak znaku stop przed przejazdem nie oznacza, że nie musisz się zatrzymywać, znak krzyża świętego Andrzeja zobowiązuję Cię do zatrzymania a ponadto wskazuje miejsce, w którym powinieneś się zatrzymać. 

Nie objeżdżaj opuszczonych zapór ani nie wjeżdżaj na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone. Podobnie jak na skrzyżowaniu nie wjeżdżaj na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Przystanki autobusowe 

Stojący na przystanku autobus stwarza potencjalne zagrożenie. Wysiadający z niego pasażerowie nie zawsze znają i stosują zasady ruchu drogowego, a często zapominają
o instynkcie samozachowawczym. Jadąc drogą, przy której znajdują się przystanki komunikacji publicznej zachowuj szczególną ostrożność i zwracaj uwagę na osoby, które na nich się znajdują oraz na te, które szykują się do przebiegnięcia jezdni, aby zdążyć do autobusu. Jeżeli autobus już stoi na przystanku, w każdej chwili zza niego może wybiec pieszy, chcący przedostać się na drugą stronę jezdni. 

Inna kwestia to wyjazd autobusu z przystanku. Ruszający autobus nie ma absolutnego pierwszeństwa. A to przekłada się na potencjalne konflikty i sytuacje niebezpieczne dla ruchu drogowego.

Autostrada
Autostrada jest to obszar, w którym według statystyk najrzadziej dochodzi do wypadków, ale ich konsekwencje są często tragiczne. Chętnie korzystamy z tych dróg, ale mało kto zdaje sobie sprawę̨ z niebezpieczeństw jakie tam występują̨. Jednym z najniebezpieczniejszych incydentów, którego dopuszczają̨ się kierowcy jest jazda pod „prąd”. Kierowca wykonujący ten manewr naraża nie tylko siebie, ale w szczególności jest wielkim zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Następnym zagrożeniem jest wykonywanie manewru cofania na autostradzie. Mimo bezwzględnego zakazu wielu kierowców, którzy się zagapili i ominęli zjazd, postanawia zjechać́ na pobocze i wycofać́. Kolejnym karygodnym błędem jest parkowanie na autostradzie. Pobocze na autostradach to pas awaryjny. Nie parking. Ma on przede wszystkim umożliwić́ szybki dojazd podmiotom ratunkowym. Niestety bardzo często dochodzi do potracenia osób, które zatrzymały się na poboczu i opuściły pojazd. Na autostradzie zatrzymujemy się, ale tylko w miejscach obsługi podróżnych. Inny szkodliwy nawyk to jazda lewym pasem. Lewy pas przeznaczony jest tylko i wyłącznie do wyprzedzania. Niestety na autostradach można wielokrotnie zaobserwować́ samochody, które kontynuują̨ jazdę̨ lewym pasem i zjeżdżają̨ na prawy dopiero wtedy, gdy ktoś́ pojawi się tuż za nimi. Zaburza to dynamikę̨ jazdy, zmusza do hamowania i oczekiwania, aż̇ kierowca ustąpi miejsca opuszczając lewy pas. 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer