Mocowanie bagażu w samochodzie.

Chociaż producenci dzisiejszych samochodów prześcigają się projektując w kabinach schowki i półki, większość aut w bagażniku ma tylko płaską powierzchnią.

W pełni bagażnik wykorzystuje się rzadko, zazwyczaj kilka razy w roku, podczas wyjazdu na wakacje albo remontu domu. Stabilne ułożenie bagaży jest wówczas łatwe, bo przytulając je do siebie automatycznie wykluczamy możliwość przesuwania się ich po bagażniku. Znacznie większym problemem jest przewiezienie np. kilku siatek z zakupami w niemal pustym kufrze. 

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań ułatwiających przewożenie i montaż ładunku
w samochodzie. Jedne z najbardziej popularnych to uniwersalne siatki do bagażnika, które można mocować na wiele sposobów. Służą one przede wszystkim do przykrycia przedmiotów ułożonych na środku podłogi. Elastyczną siatkę mocuje się do bagażnika. Wiele samochodów ma w tym celu przygotowane specjalne uchwyty. Jednak ich brak nie jest problemem. Producenci siatek dołączają zazwyczaj do zestawu swoje uchwyty. Jeśli siatka jest wyposażona w odpowiednie paski i mocowania, można ją zamontować także na plecach tylnej kanapy. Zazwyczaj wystarczy chwycić paskami trzpienie tylnych zagłówków. W ten sposób powstaje pojemna, elastyczna kieszeń. 

Dostępne mamy także wyroby mocowane przy pomocy rzepów. Wtedy siatkę można przyczepić np. do ścianek bagażnika, tworząc w ten sposób dodatkowe kieszenie. Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie w autach typu kombi, gdzie między tylnym słupkiem
a obudową tylnego nadkola w bagażniku pozostaje pionowa, trudna do zagospodarowania przestrzeń. Zakładając w tym miejscu siatkę tworzymy wysoką, pojemną kieszeń.

Wybierając siatkę podłużną, można zamocować ją pomiędzy bocznymi ścianami bagażnika, wydzielając w nim dowolną, osobną przestrzeń na podłodze. 

W bagażniku warto zastosować także materiał zapobiegający uszkodzeniu i pobrudzeniu podłogi. Specjalne maty wykonane z lekkiej pianki lub gumy. Przykrywają całą podłogę bagażnika. Jeśli są w niej uchwyty lub mocowania, zazwyczaj taka mata jest w tych miejscach odpowiednio wykrojona i wyprofilowana. Wybierając matę warto zwrócić uwagę na wysokość jej obrzeży. Im wyższa, tym lepsza, ponieważ w razie rozlania lub wysypania ładunku mamy większość pewność, że nie przedostanie się on na wykładzinę bagażnika.

Wielu kierowców stosuje w samochodach rozmaite kufry i skrzynki. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są materiałowe kufry przypinane przy pomocy rzepów do tylnej ścianki kanapy albo ścianek bagażnika w samochodzie. Bardzo często kufer jest wykonany z grubego materiału przypominającego w dotyku filc. Do schowania podstawowych narzędzi, ręczników papierowych, latarki czy apteczki można użyć także plastikowej skrzynki narzędziowej. Aby nie przemieszczała się w czasie jazdy wystarczy podkleić ją dwustronną taśmą rzepową
i przymocować w ten sposób do podłogi lub ścian bagażnika. 

Jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem szczególnie w sytuacji, gdy przewodzimy większe gabarytowo i ciężkie przedmioty są taśmy mocujące – pasy transportowe z napinaczami
i hakami bądź klamrami samo zaciskowymi. Można także wykorzystać do tego celu ekspandery z haczykami. Taśmy podobnie jak siatkę mocuje się do uchwytów znajdujących się w bagażniku samochodu. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie szybkie i stabilne zabezpieczenie ładunku. Tak zabezpieczone przedmioty zdecydowanie trudniej przedostaną się do przestrzeni pasażerskiej nawet podczas kolizji czy nawet dachowania.

Bez względu na to jakie zastosujemy rozwiązanie musimy pamiętać, że żadne z nich nie da nam 100% gwarancją skuteczności. Siły przeciążeniowe zachodzące podczas wypadku czy dachowania mogą spowodować, że dobrze przypięty i zabezpieczony bagaż zmieni swoje położenie, przedostając się z bagażnika do kabiny auta. Podobnie jak wszystkie systemy bezpieczeństwa nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa, ale warto z nich korzystać, aby minimalizować ryzyko. Dlatego zachęcamy, aby w każdy możliwy sposób zabezpieczać przewożone w samochodzie bagaże i przedmioty, ograniczając do minimum ryzyko, że stworzą zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer