„Program 500 minus” za brak trójkąta.

W Polsce od 31 grudnia 2002 roku, w każdym pojeździe powinna znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. O ile kierowcy o gaśnicy pamiętają, o tyle trójkąt bywa zapominany bądź pomijany. Warto zaznaczyć, że trójkąt pomimo niewielkich rozmiarów informuje innych uczestników ruchu drogowego o miejscu postoju uszkodzonego samochodu, co pozwala uniknąć sytuacji potencjalnego zagrożenia tj. stłuczka czy nawet karambol. Co więcej, 
za nieposiadanie trójkąta grozi mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł a nie wystawienie go w przypadku awarii jest zagrożone karą 150 zł.

Kiedy masz obowiązek użyć trójkąta ostrzegawczego? 

Jesteśmy zobowiązani sygnalizować postój pojazdu z powodu awarii, wypadku lub stłuczki:

  • na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;
  • w obszarze zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione;
  • poza obszarem zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, 
    w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości.

PAMIĘJTAJ:  
Podczas holowania samochodu trójkąt powinien znajdować się w widocznym miejscu holowanego pojazdu – za tylnią szybą.

Jak poprawnie ustawić trójkąt?

Przy ustawianiu trójkąta najważniejsze jest określenie miejsca, w którym się zatrzymaliśmy – czy jest to obszar zabudowany, niezabudowany czy droga ekspresowa bądź autostrada. 

Ten czynnik warunkuje odległość ustawienia trójkąta na drodze za pojazdem:

  • w obszarze zabudowanym- trójkąt umieszczamy tuż za pojazdem lub na nim 
    w odległości nie większej/wyższej niż 1 m
  • poza obszarem zabudowanym – musimy pamiętać, że samochód ustawiamy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a trójkąt w odległości od 30 do 50 m za pojazdem;
  • na drodze ekspresowej i autostradzie- pojazd zatrzymujemy na poboczu, a trójkąt ustawiamy na jezdni lub poboczu w odległości co najmniej 100 m

Niezależnie od miejsca zatrzymania powinniśmy włączyć światła awaryjne lub pozycyjne, jeśli samochód nie jest wyposażony w światła awaryjne. Wyłączając światła stajemy się mniej widoczni na drodze i stanowimy zagrożenie zarówno dla siebie jak i dla innych. 

Zakup trójkąta

Podczas zakupu trójkąta ostrzegawczego należy zwrócić uwagę na to czy posiada on odpowiednią homologację, czyli czy ma odpowiednią powierzchnię odblaskową i wielkość. 

Zakupu możemy dokonać zarówno w supermarkecie jak i przez Internet, czy udając się na najbliższą stację benzynową. Zakup trójkąta to wydatek ok.10-40 zł. 

Czy tyle jest zatem warte nasze życie?

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer