Fotelik czy przyczepka?

Choć pogoda nas jeszcze nie rozpieszcza to sezon rowerowy można uznać za… ROZPOCZĘTY!

Już za chwilę część z nas rozpocznie aktywny rodzinny wypoczynek na 2 kółkach.

Chcąc wybrać się na wyprawę rowerową wraz ze swoim szkrabem, który jeszcze nie złapał szprychowego bakcyla (z racji swego wieku) możemy skorzystać zarówno z opcji fotelika rowerowego lub coraz bardziej popularnej w Polsce przyczepki rowerowej.

Jak zawsze każda z opcji będzie miała swoje plusy, ale również i minusy. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie – czego oczekujemy?

Na pewno zależy nam na bezpieczeństwie – własnym oraz dziecka. Fajnie też gdyby nasza wspólna podróż była komfortowa i jak najmniej męcząca dla obu stron. A jeśli dołożymy do tego opcje dodatkowe w postaci funkcjonalności rozwiązania to uzyskamy odpowiedź na nasze pytanie – czego oczekujemy.

Podobnie jak przy zakupie auta poza kolorem będziemy kierować się także praktyczną stroną wyboru naszego idealnego rozwiązania czyli – gdzie (w jakim terenie – drogi rowerowe, drogi gruntowe lub leśne) jak często (weekendowe wycieczki czy codziennie np. do żłobka) będziemy podróżować wspólnie.

No i do tego wszystkiego dochodzi mało lubiana, ale zawsze nieodzowna kwestia finansowa – jakim dysponujemy budżetem?

BEZPIECZEŃSTWO

W naszej ocenie wygrywa przyczepka.

Większość przyczepek ma taki system mocowania z rowerem, że podczas wywrotki roweru przyczepka się nie przewróci. Zatem jeśli stracimy równowagę i przewrócimy się jadąc rowerem, nasze dziecko może nawet nie odczuć tego, że coś się zadziało. Zupełnie inaczej wyglądać będzie ta sytuacja, gdy dziecko będzie w foteliku. Poleci razem z nami. Poza tym w przyczepce dziecko zyska dodatkową ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – deszcz, wiatr – więc zmniejszamy ryzyko złapania infekcji.

KOMFORM PODRÓŻOWANIA

Tutaj również stawiamy mały plus przy przyczepce.

W przyczepce możemy wyregulować oparcie, dostosowując je do wzrostu dziecka. Poza tym mamy nieco lepszą stabilność podczas jazdy w sytuacjach, gdy nasze dziecko staje się bardziej „aktywne”. Jeśli zdecydowaliśmy się na fotelik montowany z przodu roweru to zapewne będziemy też musieli posiąść tajniki nowej techniki kręcenia pedałami. Fotelik mocowany 
z przodu może ograniczać nam ruchy i nieco obijać kolana co wymusi odmienną technikę jazdy z bardziej rozszerzonymi na boki kolanami – co w perspektywie dłuższych tras może mieć nie lada wpływ na nasz komfort podróżowania.

Manewrowanie z przyczepką zapewne będzie nieco trudniejsze niże wykonywanie tych samych skrętów z zamontowanym fotelikiem. Nie mniej rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w przyczepkach wspierają wykonywanie manewrów skrętów czy zawracania 
i nie jest to tak kłopotliwe jak z pozoru może się wydawać. Należy pamiętać jednak, że nasza długość łącznie z przyczepką wzrosła co najmniej o 50%.

Kolejna kwestia zapewne na plus fotelika to kontakt z dzieckiem. Mając naszego szkraba przy sobie możemy z nim rozmawiać czego nie daje nam przyczepka.

FUNKCJONALNOŚĆ

Bezwględnie punkt dla przyczepki.

W przyczepce mamy do dyspozycji sporą przestrzeń bagażową. Butelki, smoczki, jedzenie, picie a nawet zakupy po drodze – tak i to bez kłopotu.

Biegasz? Nie, bo nie masz z kim zostawić dziecka? Twój kłopot został rozwiązany. Przyczepka może w łatwy i szybki sposób przemienić się w wózek sportowy. Odczepiasz od roweru i idziesz z dzieckiem pobiegać. Znaczy Ty biegasz a Twoje dziecko radośnie obserwuje kolejne pokonywane kilometry w całkiem niezłym tempie z perspektywy wygodnego siedzenia.

KOSZTY

Fotelik. Po prostu jest zdecydowanie tańszy.

Zakup fotelika to wydatek rzędu max kilkuset złotych. Przyczepka – znacznie ponad tysiąc 
a nawet kilka tysięcy złotych.

No ale najpierw odpowiedz sobie na pytanie – czego oczekujesz oraz do czego i jak często będziesz wykorzystywać. Alternatywnym rozwiązaniem zamiast zakupu może być wynajem ☺

Wszystkim miłośnikom 2 kółek życzymy samych przyjemnych, komfortowych oraz bezpiecznych podróży!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer