Jak jeżdżą Panie w Polsce, czyli słów kilka o kobietach za kółkiem.

Bardzo ciekawy i ważny temat a także idealna okazja do tego by obalić od dawna panujące mity o pierwiastku żeńskim na drodze.

Przede wszystkim wartym podkreślenia jest fakt, że coraz więcej kobiet w ogóle decyduje się na posiadanie uprawnień do jazdy samochodem. Na 22 mln osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdem w Polsce – ok 44% to kobiety.

Co ciekawe okazuje się, że w ubiegłym roku wśród nowych kierowców – więcej było pań. 
Ponad 148 tysięcy kobiet uzyskało prawo jazdy przy 144 tysiącach uzyskanych przez panów.


A przecież jeszcze kilkanaście lat temu widok kobiety za kierownicą był bardzo rzadkim a nawet zaskakującym obrazkiem.

Zarówno Panie jak i Panowie zapewne znają mnóstwo żartów o „kobiecie za kierownicą”. 
Są one wpisane w nasze polskie motoryzacyjne DNA, które swoją drogą dość często bazuje na bardzo krzywdzących stereotypach. 

A do takich najpopularniejszych chyba należą te, że kobiety nie odróżniają prawej strony od lewej, że nie potrafią zatankować, że nie pamiętają o zaciągniętym hamulcu ręcznym, że jeżdżą powoli, czy choćby ten, że malują się w aucie.

Bazujmy jednak na faktach!

Analizując dane okazuje się, że liczby są nieubłagalne i wskazują jednoznacznie: 
Kobiety w Polsce jeżdżą ostrożniej i bezpieczniej od mężczyzn!

Według danych publikowanych co roku przez Policję wynika, że mężczyźni przyczyniają się średnio do ok 70-75% wszystkich wypadków.  A to oznacza, że kobiety odpowiadają tylko za co 4 wypadek komunikacyjny.

Taki stan rzeczy zapewne wynika z mniejszej skłonności do ryzyka czy choćby mniejszej chęci rywalizacji na drodze niż w przypadku mężczyzn. Co nie zmienia faktu, że to kobiety wiodą prym w kategorii „Bezpiecznej Jazdy samochodem”.

Co więcej. Bez wątpienia mocną stroną kobiet za kierownicą jest zdecydowanie niższy poziom agresji oraz znacznie większe poszanowanie dla przepisów niż w przypadku mężczyzn. Oczywiście to nie jest tak, że kobiety w ogóle nie łamią przepisów czy nie dostają mandatów. Naturalnie panie też popełniają błędy i też dopuszczają się wykroczeń, ale w porównaniu z pierwiastkiem męskim robią to po prostu zdecydowanie rzadziej.

Z faktami nie ma co dyskutować, zatem na pytanie jak jeżdżą kobiety w Polsce? Odpowiedź jest bardzo prosta – Bezpiecznie i świadomie.

A popularne i kolokwialne zarazem określenie o Kobiecie za kierownicą już dawno powinno przejść do lamusa.

Wszystkim Paniom i Panom życzymy WSZYSTKIEGO ŚWIADOMEGO!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer