Czy można wyprzedzać z prawej strony? Tak, nie, chyba że…

Wyprzedzanie to nic innego jak przejeżdżanie lub przechodzenie obok innego uczestnika ruchu, poruszającego się w tym samym kierunku.

Manewr ten jest uznawany za jeden z najniebezpieczniejszych na drodze. Wymaga 
od kierowcy doświadczenia oraz umiejętności w wykonania kilku czynności na raz.

Jego nieprawidłowe wykonanie zaś jest przyczyną ponad 1200 wypadków rocznie.

Czy w Polsce można wyprzedzać zgodnie z przepisami z prawej strony?

Te przepisy nie są ani proste, ani intuicyjne, a żeby jeszcze utrudnić zawierają sporą dawkę wykluczeń, czyli tzw. „chyba, że…”

Dlatego uporządkowaliśmy i uprościliśmy ten temat tak aby w łatwy sposób można zrozumieć w jakich sytuacjach można, a kiedy nie wolno wyprzedzać z prawej strony.

Po pierwsze miasto, czyli obszar zabudowany. 

Tak. Można. W większości sytuacji jest to zgodne z przepisami. Wystarczy, że są wyznaczone co najmniej 2 pasy w tym samym kierunku – wówczas możemy wyprzedzać prawym.

Jest natomiast kilka wykluczeń np. nie wolno wyprzedzać z prawej strony w obszarze zabudowanym, jeśli:

  • nie są wyznaczone pasy ruchu (nie ma wymalowanych pasów);
  • jest znak informujący o niebezpiecznym zakręcie, bez względu czy jest to droga jedno czy dwukierunkowa;
  • jeśli jest wzniesienie, bez względu czy jest to droga jedno czy dwukierunkowa;

Po drugie wszystkie drogi pozamiejskie w tym ekspresówki i autostrady.

  • Autostrada.

Tak. Można. Jest to dozwolone choć ze względów bezpieczeństwa nie rekomendujemy takiego manewru. Brak wiedzy i świadomości wśród kierowców, że jest to manewr zgodny 
z przepisami może spowodować agresję lub sytuacje kolizyjną, bo ktoś zupełnie się nie spodziewał, że przyjdzie nam do głowy wyprzedzać z prawej strony.

  • Droga ekspresowa dwupasmowa.

Tak. Można. Podobnie jak autostrada jest to droga jednokierunkowa i tutaj również dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony.

  • Droga poza miastem, nie będąca ani autostradą, ani drogą ekspresową.

Czy tutaj możemy wyprzedzać z prawej strony? A to zależy…

Jeżeli jezdnia ma co najmniej 3 pasy ruchu w jednym kierunku to tak można.

Jeżeli jezdnia ma 2 pasy ruchu w jednym kierunku, ale co ISTOTNE jest rozdzielona pasem zieleni lub barierkami wówczas jest ona jezdnią jednokierunkową co powoduje, że również 
w takiej sytuacji można wyprzedzać z prawej strony.

Czy to znaczy, że zawsze poza obszarem zabudowanym można wyprzedzać z prawej strony? No nie. Jest jeden wyjątek. Jedna sytuacja, w której jest to zabronione. 

Jeśli jezdnia, po której jedziemy ma 2 pasy ruchu w jednym kierunku, ale… nie jest w żaden sposób rozdzielona, czyli nie jest jezdnią jednokierunkową natomiast jest namalowana na niej linia podwójna ciągła, to w takiej sytuacji nie możesz wyprzedzać z prawej strony. 
Ten jeden raz nie możesz. 

No to podsumujmy.

W mieście można wyprzedzać z prawej strony poza sytuacjami, gdzie nie ma wyznaczonych pasów ruchu albo są niebezpieczne zakręty lub wzniesienia.

Można wyprzedzać z prawej strony na autostradach i ekspresówkach oraz na innych drogach pozamiejskich, chyba że są 2 pasy w jedną stronę a jezdnia nie jest w żaden sposób rozdzielona, ma za to namalowaną linię podwójną ciągła – wówczas nie można.

Proste.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer