Już są, już działają! Zmiany w przepisach ruchu drogowego.

Od 1 czerwca 2021 zmieniła się ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zatem mamy nowe prawa, ale i też obowiązki. Konkretnie co się zmieniło?

1. Zachowanie na przejściach dla pieszych 

Kierowcy mają obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście, a nie tylko tym będącym już na nim. 
Piesi natomiast nie mogą używać telefonów komórkowych ani innych urządzeń elektronicznych już od momentu wchodzenia na przejście dla pieszych – w sposób, który uniemożliwia im obserwację drogi.

2. Limit prędkości 50 km/h w dzień i w nocy

W obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje maksymalna prędkość 50 km/h (poza sytuacjami, gdzie jest ona podniesiona lub obniżona innymi znakami).

3. Bezpieczna odległość na drogach szybkiego ruchu

Na autostradach i drogach ekspresowych należy zachować bezpieczną odległość, którą obliczamy dzieląc na pół prędkość z jaką się poruszamy tzn, że jeśli jedziemy 140 km/h autostradą to należy zachować od poprzedniego pojazdu minimum 70 m odstępu.

Proste i zrozumiałe, prawda? Ciekawe zatem czemu ów zmiany w przepisach były tak bardzo i tak szeroko komentowane ostatnimi czasy w mediach. Wywołując tak dużo emocji i dzieląc zarówno ekspertów jak i społeczeństwo – głównie na dwa obozy: „poszkodowanych” kierowców i „uprzywilejowanych” pieszych.

Czy w praktyce zmiany przepisów wpłyną na zachowania świadomych i odpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego? Czy teraz mniej lub bardziej będziemy starali się obserwować drogę i jej otoczenie, stosując się do mijanych znaków pionowych i poziomych? Czy piesi nie patrząc na drogę będą odważniej wchodzili na pasy? Czy nasz czas dojazdu do obranego celu wzrośnie? Czy poziom atencji pieszych i kierowców wzrośnie? Odpowiedzi na te pytania niebawem udzieli nam życie. Przepisy to jedno. Edukacja i kampanie społeczne to drugie. Motywacja i chęć zmiany złych nawyków to trzecie. A jest jeszcze czwarte… Rzeczywistość, rządząca się swoimi prawami. Zobaczymy zatem co przyniesie jutro.

Życzymy Wam samych bezpiecznych podróży zarówno tych pieszych, rowerowych, motocyklowych jak i samochodowych! 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer