Rowerujemy – szlakiem przepisów i praktycznych wskazówek.

Jeżeli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, wymodelować sylwetkę, poprawić kondycję, czy też spędzić czas na łonie natury i popodziwiać piękne widoki – wskakuj na rower. Jazda na rowerze ma wiele zalet. Zarówno zdrowotnych, kondycyjnych jak i logistycznych. Bez względu na to czy jesteś zaawansowanym jeźdźcem czy wozisz rowery na wakacje tylko po to, aby się z Tobą przejechały, serwujemy Ci zestaw wiedzy na temat przepisów, porad oraz dobrych praktyk związanych z jazdą na rowerze.

Kto może jeździć w Polsce na rowerze?

Generalnie każdy. W dodatku osoby dorosłe nie muszą posiadać jakichkolwiek uprawnień. 
W przeciwieństwie do dzieci w wieku od 10 lat do 18. One, żeby jeździć rowerem po drogach publicznych muszą posiadać kartę rowerową, motorowerową lub prawko. Natomiast dzieci do lat 10, mogą śmigać swoimi rowerkami wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dodatkowo w świetle prawa są pieszymi więc nie mogą poruszać się po jezdni czy ścieżce rowerowej 
a wyłącznie po chodniku.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Jeżeli zamierzasz jeździć rowerem po zmroku to musisz mieć z przodu roweru, co najmniej jedno światłobiałe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem. Jeżeli nie planujesz jeździć po zmroku to tej lampki mieć nie musisz. Z tyłu natomiast musisz mieć czerwony odblask, który nie może być w kształcie trójkąta. A jeżeli planujesz jeździć po zmroku to musisz mieć również co najmniej jedno światło pozycyjne w kolorze czerwonym. Może świecić ciągle, ale może też sobie mrugać. Obowiązkowy jest też co najmniej jeden, sprawnie działający hamulec oraz dzwonek, który swoim dźwiękiem nie może nikogo wystraszyć, a ma jedynie poinformować, że rowerujesz szybciej niż ten przed Tobą. 

Co nie jest obowiązkowe, ale warto mieć?

Po pierwsze kask. Chroni głowę nie tylko jak sytuacja wymknie się spod kontroli, ale też znacznie częściej przyda się w sytuacji, kiedy przemierzasz leśne szlaki i nie zdążysz schylić głowy przed atakującą Cię gałęzią. I jeszcze jeden powód. Jak jeździsz z dzieckiem, któremu zakładasz kask to jak mu wytłumaczysz, że Ty kasku nie nosisz a on musi? 

Co jeszcze? Bezwzględnie odblaski. Działają bez prądu więc nie musisz tracić energii na ich zasilanie. Są bezobsługowe i niosą w Twoim imieniu niezwykle ważny komunikat do nadjeżdżających kierowców, których warto o Twoim istnieniu na drodze poinformować. Odblaski na oponach, na szprychach czy wmontowane w pedały to podstawa. Do tego biały odblask z przodu, a jak będziesz wybierać ubrania, w których zamierzasz rozwijać swoją rowerową pasję to wybierz te z odblaskami. Niby odblasków na sobie mieć nie musisz, ale jest jedna sytuacja, w której jednak musisz. Jeżeli po zmroku, poza obszarem zabudowanym zatrzymasz się na drodze, to stajesz się pieszym, a pieszy w takiej sytuacji ma obowiązek posiadać na sobie elementy odblaskowe…

Zabezpiecz też swoje dłonie rękawiczkami. Nie tylko poprawią komfort jazdy, ale ochronią przed obrażeniami. Warto mieć także okulary. Dzięki nim żaden owad, listek czy inny latający przedmiot nie spojrzy Ci prosto w oko. 

Po jakich drogach można jeździć?

Generalnie po ścieżkach rowerowych, czyli drogach dla rowerów lub po ciągach pieszo rowerowych, czyli po drodze dla pieszych i jednocześnie dla rowerzystów. Jeżeli nie ma dróg rowerowych to należy jechać po poboczu – o ile się nadaje do jazdy, a jeżeli uznasz, że się nie nadaje to musisz jechać po jezdni, a nie po chodniku. Chyba, że… 

I tu będzie sporo tych: „chyba że”

  • Po pierwsze, możesz jechać po chodniku, jeżeli silnie wieje, leje, jest gołoledź czy gęsta mgła. Wtedy zgodnie z przepisami możesz jechać po chodniku, ustępując oczywiście pierwszeństwa pieszym. 
  • Po drugie, jeżeli opiekujesz się dzieckiem do lat 10, które kieruje swoim rowerem. 
    W takiej sytuacji jesteście pieszymi więc to chodnik jest waszym naturalnym środowiskiem, a nie jezdnia czy ścieżka rowerowa. 
  • Po trzecie, jak nie ma ścieżki rowerowej, a po drodze można jechać szybciej niż 50 km/h, to wtedy możesz wskoczyć na chodnik, ale wcześniej musisz go zmierzyć. Jeżeli jego szerokość nie przekracza 2 metrów to dalej rowerujesz po jezdni.

Jak przewozić dzieci?

Przede wszystkim, żeby móc przewozić dzieci na rowerze musisz mieć minimum 17 lat, 
a przewożone dziecko nie może mieć więcej niż 7 lat.

Najczęściej spotykane sposoby to: fotelik zamocowany na bagażniku, za rowerzystą. Coraz częściej można też zobaczyć małe dzieci jeżdżące w fotelikach przed rowerzystą dzięki czemu dziecko może podziwiać trasę a nie tylko plecy rodzica. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest też to, że rowerzysta widzi co się dzieje z dzieckiem w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy dziecko siedzi za plecami. Najbardziej jednak komfortowe jest przewożenie dzieci w specjalnej przyczepce rowerowej. Nie trzeba mieć do tego specjalnych uprawnień. To o czym trzeba pamiętać to to, żeby całkowita długość zestawu, czyli roweru wraz z zaczepioną do niego przyczepką nie przekraczała 4 metrów. Ograniczeniem jest też wiek dziecka. Podobnie jak 
w przypadku fotelików, w przyczepce może podróżować maluch do lat 7. Ciągnąc taką przyczepkę z dzieckiem, w myśl przepisów, jesteś kierującym pojazdem, a nie pieszym. Z tego powodu obowiązują Cię te same zasady jak przy samodzielnej jeździe rowerem, czyli po chodniku możecie jechać tylko wtedy, kiedy są fatalne warunki atmosferyczne lub na drodze dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h, ale pod warunkiem, że chodnik ma co najmniej 
2 metry szerokości. 

Z ważnych przepisów, o których należy jeszcze pamiętać to to, że na przejazdach rowerowych masz pierwszeństwo przed innymi pojazdami. Natomiast nigdy nie ufaj innym kierowcom, którzy niekoniecznie są skupieni na drodze i nie przewidują tego co może się wydarzyć.

A na przejściach dla pieszych pamiętaj, że musisz zejść z roweru i go przeprowadzić. 

Tymczasem, życzymy dużo słońca, mało dżdżu, a na szlaku przygód stu ☺

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer