Stulecie Rajdu Polski – starsze tylko Monte Carlo!

W 3 weekend czerwca po raz 77 w historii mieliśmy okazje skosztować niezwykle smakowitej uczty polskiego motorsportu. Tym razem nadwymiar ekscytującej i wyjątkowej. A Wyjątkowej z kilku powodów tak naprawdę.  

Po pierwsze był to rajd jubileuszowy, stąd nazwa STULECIE RAJDU POLSKI. Pierwszy Rajd Polski wystartował dokładnie przed stu laty w 1921 roku.  Swoją drogą jest to jedna z najstarszych imprez rajdowych na świecie, a dojrzałym wiekiem ustępuje jedynie wybitnemu rajdowi Monte Carlo. 

Po drugie rozgrywany w nowych, trudnych okolicznościach popandenicznej rzeczywistości. Po rocznej przerwie – ponieważ w zeszłym roku ze względu właśnie na pandemię rajd się nie odbył. W tym roku rajd powrócił, ale niestety nie wszędzie wraz z zorganizowanymi i wyznaczonymi strefami dla kibiców. I wielka szkoda, bo tak jak i w wielu innych dziedzinach sportu w tym również Motorsport jest można powiedzieć naczyniem połączonym z kibicami, tym bardziej że co roku Rajd Polski gromadził tysiące kibiców na wszystkich swoich odcinkach. W tym roku zapewne chętnych byłoby znacznie więcej chociażby ze względu na ten jubileuszowy smaczek i wiele dodatkowych atrakcji przewidzianych przez organizatorów.

No a jeśli mowa o atrakcjach to bardzo ciekawie zapowiadała się sama trasa. Do pokonania kierowcy mieli 870 km w tym 14 odcinków specjalnych. Start rajdu odbył się na Mazurach a meta…co nieoczywiste w stolicy. Dojazdówka do Warszawy okraszona była jeszcze oesem w Przasnuszu. No i wisienka na torcie, albo truskaweczka jak kto woli… coś na co czekali chyba wszyscy kibice… Finał Polskiego na Karowej. Gratka nie tylko dla koneserów, ale dla wszystkich którym płynie w żyłach benzyna. Bo któż nie chciałby oglądać tylu gwiazd motorsportu na tym legendarnych i niezwykle efektownym odcinku. Tym bardziej, że podczas tegorocznej edycji była niezwykle mocna obsada – tylu wspaniałych kierowców rajdowych w jednym miejscu nie mieliśmy naprawdę od dawna.

Stulecie Rajdu Polski to także pierwsza runda Mistrzostw Europy więc dla fanów rajdów była to gwarancja wysokiego poziomu sportowego no i zaciętej walki oraz emocji do ostatniego kilometra w wydaniu czołowych zawodników. Tak też się stało. Miłośnicy tego sportu na pewno nie mogli narzekać na brak emocji i niesamowitych zwrotów akcji.

Z kolei dla fanów historii motoryzacji była to doskonała okazja do podziwiania unikatowych i kultowych samochodów a także możliwość spotkania wielu legendarnych i wybitnych kierowców.

Tak… To była baaardzo gorąca impreza i nie tylko ze względu na upalną pogodę. No i kolejne wybitne nazwiska zapisały się na karatach historii naszego dobra narodowego w postaci Rajdu Polski – w tym roku na jego Stulecie.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer