Wymiana prawka coraz bliżej.

Każdy kierowca będzie musiał wymienić prawo jazdy. Tak te bezterminowe też.

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Wszystkie prawa jazdy są terminowe. Najdłuższy okres, przez który ważne jest prawo jazdy to 15 lat. Dokument będzie ważny dokładnie tyle, na ile dostaliśmy uprawnienia do kierowania pojazdami. Wszyscy kierowcy, mający bezterminowe prawo jazdy będą musieli je wymienić. Ma to związek 
z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy. Ten obowiązek dotknie zatem wszystkich kierowców. 

Kiedy trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy? 

Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej zaś prawo jazdy będzie trzeba wymienić w 2033 roku. Nowe dokumenty wydawane są z 15-letnim okresem ważności, a to oznacza, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowego prawa jazdy. 

WAŻNE: 

Okres ważności prawa jazdy to nie jest okres ważności uprawnień!

W tym przypadku uprawnienia do kierowania pojazdami mamy bezterminowo, po upłynięciu ważności prawa jazdy, wymieniać trzeba będzie jedynie sam dokument. Wymiana prawa jazdy nie musi się wiązać z koniecznością robienia badań lekarskich czy zdawania egzaminu.

Jeżeli otrzymaliśmy kiedyś bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami, to przy wymianie nie trzeba iść jeszcze raz do lekarza. Termin ważności w takim przypadku dotyczy samego dokumentu. Nie ma też obowiązku dostarczenia do urzędu zaświadczenia od lekarza, kiedy np. wymieniamy prawo jazdy z powodu zmiany nazwiska, a nasze uprawnienia są wciąż ważne. Badanie lekarskie jest obowiązkowe dla osób, które otrzymały terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na problemy zdrowotne.

Jaki czeka nas wydatek?

Aktualnie wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, z czego 50 gr wynosi opłata ewidencyjna. Do wniosku, który składamy w urzędzie musimy jeszcze załączyć swoje aktualne zdjęcie. Jeśli nie mamy fotki to należy doliczyć cenę jej zrobienia.

Kolejny potencjalny wydatek to badanie lekarskie. Jeżeli przy wymianie dokumentu musimy przejść badanie lekarskie, to do listy wydatków trzeba dopisać wizytę u lekarza. A ta kosztuje 200 zł. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2014 roku, ustalona jest sztywna cena takiego badania.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer