Jazda jesienną porą.

Szacuje się, że nawet co czwarty wypadek samochodowy jest spowodowany złymi warunkami atmosferycznymi. Ulewny deszcz, zaparowane szyby, mgła, zalegające liście na drodze czy oszroniona nawierzchnia nie tylko zmniejszają komfort jazdy, ale stanowią również bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

Na co zwracać szczególna uwagę jesienią?

  • Jeśli podczas jazdy zaskoczy cię ulewny deszcz uniemożliwiający dalsze prowadzenie samochodu, najbezpieczniej jest zjechać z drogi. Najlepszym miejscem na przeczekanie burzy jest stacja benzynowa lub parking znajdujący się z dala od wysokich drzew. Podczas burzy zostań w aucie. Wydawać by się mogło, że pozostanie w samochodzie podczas wyładowań atmosferycznych nie jest bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Metalowa karoseria odprowadzi uderzenie pioruna oraz ochroni przed przedmiotami porwanymi przez wiatr.  
  • Śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania samochodu, a jesienna szarówka utrudnia widoczność przeszkód, z powodu których pojazd jadący przed nami może zacząć gwałtownie hamować. Dla własnego bezpieczeństwa pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu, który umożliwi w razie konieczności skuteczną reakcję.
  • Poranne mgły są często występującym jesienią zjawiskiem. Kierowcy często zapominają o światłach przeciwmgielnych, które warto włączyć w przypadku ograniczonej widoczności. Taki zabieg ostrzeże innych o naszej obecności na drodze i zwiększa szansę na uniknięcie wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.
  • Liście są równie śliskie co śnieg. Kolorowe liście wyglądają przepięknie na drzewach jednak, gdy spadną na jezdnię, stają się bardzo niebezpieczne. Jeśli opony stracą przyczepność, ogranicz manewry do czasu odzyskania pełnej kontroli nad pojazdem.
  • Nawierzchnia może być śliska nie tylko z powodu deszczu czy zalegających liści – podobny efekt daje wilgotne powietrze w połączeniu z niskimi temperaturami. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza na zakrętach. Powinniśmy dwukrotnie zwiększyć odległość naszego samochodu od pojazdu przed nami, a także od czasu do czasu nacisnąć hamulec, aby osuszyć klocki hamulcowe i przetestować ich skuteczność.
  • Chwyć pewnie za kierownicę podczas wietrznej pogody. Silne podmuchy wiatru mogą okazać się poważnym utrudnieniem podczas jazdy po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Z tego względu zaleca się zmniejszenie prędkości oraz utrzymanie mocnego chwytu na kierownicy, co jest szczególnie ważne podczas wyprzedzania.
  • Unikaj bliskich spotkań z dzikimi zwierzętami. Jesień to dla wielu dzikich zwierząt okres godowy w tym czasie są bardziej aktywne i poruszają się w stadach. Jadąc drogą prowadzącą przez las, bądź przygotowany, że na jezdnię może wyskoczyć dzik, sarna czy łoś. Dlatego nie lekceważ znaków ostrzegających przed dzikimi zwierzętami i zwolnij przejeżdżając przy takich miejscach.
  • Mniejsza prędkość, łagodne wchodzenie w zakręty oraz zrezygnowanie z gwałtownych manewrów to podstawa podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jazda bez wyobraźni naraża nie tylko nas, ale również pieszych, którzy często zapominają o odblaskach.

Jesień zdecydowanie ma swój urok, jednak to właśnie w tym okresie odnotowuje się najwyższy wskaźnik groźnych wypadków drogowych. Przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy dostosowanej do warunków atmosferycznych, to dbanie nie tylko o nas samych i naszych pasażerów, ale także o innych uczestników ruchu drogowego.

Bezpiecznych podróży!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer