(NIE)bezpieczne przejazdy!

Pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. Tarczą, chroniącą przed nieszczęściem, jest wiedza na temat przepisów i odpowiedzialność za siebie oraz innych.

Przejazdy kolejowe są jednymi z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Wiąże się to między innymi z dużą różnicą masy i prędkości pomiędzy pojazdami kołowymi, a pojazdami szynowymi. Zbliżając się do torów, należy zachować szczególną ostrożność. Nawet na przejeździe strzeżonym zdarzają się wypadki, dlatego należy zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dostosuj prędkość przed przejazdem tak, abyś mógł się zatrzymać w bezpiecznym miejscu. Zbliżając się do przejazdu wzrokowo i słuchowo upewnij się, że po torach nie zbliża się pociąg. Szczególnie jeśli występują warunki ograniczonej widoczności. Pamiętaj, aby zastosować się do znaku stop. Brak znaku stop przed przejazdem nie oznacza, że nie musisz się zatrzymywać, znak krzyża świętego Andrzeja zobowiązuję Cię do zatrzymania wskazując miejsce, w którym należy się zatrzymać. W przypadku przejazdów wielotorowych nie wjeżdżaj na tory bezpośrednio po przejechaniu pociągu, zaczekaj aż odjedzie abyś mógł sprawdzić, czy po torach nie poruszają się inne pociągi. Nie objeżdżaj opuszczonych zapór ani nie wjeżdżaj na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone. Podobnie jak na skrzyżowaniu nie wjeżdżaj na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

#ŻółtaNaklejkaPLK

Kiedy dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia na przejeździe kolejowo-drogowym, nie zawsze wiadomo jak się zachować. Dzięki #ŻółtaNaklejkaPLK można zyskać cenne sekundy a nawet minuty. 

Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. posiada indywidualny numer identyfikacyjny. Tylko w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia Żółtej Naklejki 165 razy został wstrzymany lub ograniczony ruch pociągów po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia, możliwość tragedii, strat i problemów komunikacyjnych.

Od 1 czerwca 2018 do 31 sierpnia 2021 r. operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 15 277 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych. W 466 przypadkach wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc. Przy 1051 zgłoszeniach ograniczono prędkość jazdy pociągów, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i korzystających 
z przejazdów. 

Jak to działa?

 1. Widząc zagrożenie na przejeździe kolejowym zadzwoń na numer alarmowy 112 podając numer identyfikacyjny przejazdu znajdujący się na Żółtej Naklejce.
 2. Operator 112 poinformuje ekspozyturę PKP PLK S.A.
 3. Ekspozytura wyda polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.

Zwiększ własne i innych bezpieczeństwo. Przestrzegaj podstawowych zasad, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko potencjalnego zdarzenia na torach.

O czym warto pamiętać?

 • Pociąg ma zawsze pierwszeństwo! Nawet karetka czy policja musi się zatrzymać przed przejazdem, kiedy pojawia się ryzyko zderzenia.
 • Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli rogatka nie jest w pełni podniesiona lub wciąż miga czerwone światło. Na przejeździe może się pojawić kolejny pociąg.
 • Gdy utkniesz pomiędzy rogatkami i widzisz nadjeżdżający pociąg, ratuj życie i wyłam rogatki! 
 • Skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK. Znajdziesz ją na napędzie rogatki lub krzyżu św. Andrzeja a na niej numer identyfikacyjny przejazd oraz numery alarmowe. 
 • Nigdy nie przejeżdżaj slalomem pomiędzy opuszczonymi rogatkami. 
 • Jeśli są tory, zawsze spodziewaj się pociągu! Nawet pozornie nieużywane trasy bywają wykorzystywane przez składy towarowe a rozkłady jazdy się zmieniają.
 • Pociąg jest zawsze bliżej niż myślisz! Ze względu na swoją masę może sprawiać wrażenie poruszającego się wolno. Nie zakładaj, że zdążysz przed nim!
 • Pociąg z każdej strony jest o 1 metr szerszy od rozstawu szyn.
 • Jeśli jest korek, nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie będziesz miał jak go opuścić.
 • Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Dróżnik mógł zasłabnąć a sygnalizacja lub rogatki mogły ulec awarii.
 • Zbliżając się do przejazdu, zwolnij, bo potem możesz nie zdążyć odpowiednio zareagować.
 • Pociąg może nadjechać z dowolnego kierunku, w dowolnym czasie. Niekiedy lokomotywa pcha wagony zamiast je ciągnąć.
 • Nowoczesne pojazdy szynowe są ciche. Nie zawsze możesz je usłyszeć z daleka.
 • Rozpędzony pociąg miażdży samochód z taką siłą, jak samochód aluminiową puszkę. 
 • Znak STOP oznacza, że naprawdę musisz się zatrzymać. To obowiązek nie zalecenie!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer