Jesień plecień, bo przeplata trochę liści trochę mgieł…

Przed nami najtrudniejszy okres w całym roku. Szybko robi się ciemno, rano przymrozki, mgły, deszcze. Szaro buro i ponuro. Takie warunki wymagają na drogach maksymalnego skupienia, przygotowania i uważności. Jesień w pełni więc czas na kilka praktycznych porad, dzięki którym jazda w tych warunkach będzie dużo bardziej bezpieczna i komfortowa.

Światła przeciwmgłowe lub przeciwmgielne 

Przednie światła przeciwmgłowe nie są obowiązkowe. Więc nie każdy samochód jest w nie wyposażony. 
A jeżeli jest, to możesz z nich korzystać wyłącznie w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, czyli kiedy pada deszcz, jest mgła lub opad śniegu. Nie ma znaczenia czy widoczność ograniczona jest do 50 – 100 czy 500 metrów. Jak jest zmniejszona przejrzystość powietrza to po prostu musisz włączyć albo światła mijania, albo przednie przeciwmgłowe albo jedne i drugie. Nie możesz jeździć na światłach dziennych.

Inaczej natomiast wygląda kwestia tylnego światła przeciwmgłowego. Jest ono obowiązkowym wyposażeniem samochodu, ale… nie masz obowiązku z niego korzystać. Możesz, ale nie musisz.  A jeżeli chcesz z niego skorzystać to możesz to zrobić tylko wtedy, kiedy widoczność ograniczona jest do 50 metrów. A jak się poprawi to musisz niezwłocznie te tylne przeciwmgłowe wyłączyć. Inaczej będziesz oślepiał kierowcę za Tobą, co stworzy niebezpieczną i nerwową sytuację no i możesz dostać mandat.

Liście

To, że spadną z drzew to jest pewne. To czego nie wiemy to, gdzie na naszej drodze będą leżały i co będzie kryło się pod nimi. Wilgoć, deszcz + liście, to idealne warunki do tego, żeby skutecznie wydłużyła nam się droga hamowania. Nie wiadomo też czy liście nie zasłoniły jakiejś dziury w nawierzchni, więc trzeba poruszać się z uwagą. Liście na zakręcie mogą stworzyć swojego rodzaju ślizgawkę. A to generuje bardzo wysokie ryzyko wpadnięcia w poślizg, który najczęściej będzie niekontrolowany. To co ważne to dostosowanie swojej prędkości do jesiennych warunków na drodze i znacznie większa czujność oraz przewidywanie tego co może nas na niej spotkać. Zgrabiając ogródek czy podjazd pod domem można się tymi liśćmi pobawić. Na drodze należy potraktować je jednak bardzo poważnie.

Niska temperatura

Co jeszcze na 100%, wydarzy się jesienią? Spadnie temperatura. A wraz z jej spadkiem spadnie też ciśnienie w oponach. Przy temperaturze 0 st. ciśnienie w oponach spadnie o ok 0,2 bara. Niższe ciśnienie w oponach to ich szybsze zużycie i słabsza przyczepność, a to, w połączeniu ze ślizgawkami z liści i mokrą nawierzchnią stanowi poważne zagrożenie. Jeżeli nie masz nawyku systematycznego sprawdzania ciśnienia w kołach to teraz jest dobry moment na to, aby się delikatnie zmusić do tej czynności i podnieść poziom ciśnienia 
w kołach a z nim własne bezpieczeństwa na drodze.

Piesi

Charakterystyczne dla jesieni jest również to, że szybko robi się ciemno. Następuje to już w godzinach, kiedy większość ludzi wraca z pracy czy ze szkoły. Nie wszyscy piesi czy rowerzyści będą wyposażeni w elementy odblaskowe więc trudniej będzie ich wypatrzeć. Obserwację drogi i jej otoczenia ułatwią Ci sprawne i czyste reflektory oraz … czysta szyba. Nie tylko od zewnątrz, ale też od środka. Im mniej refleksów świetlnych tym łatwiejsza będzie obserwacja i wypatrywanie niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowo, czysta szyba od środka ogranicza skraplanie się na jej powierzchni pary wodnej, a dzięki temu nawiew z włączoną klimatyzacją będzie potrzebował mniej czasu, aby ją osuszyć.

Zapewne jesień, jak co roku, bezkompromisowo przetestuje umiejętności każdego kierowcy. Dlatego, nie daj się jej zaskoczyć!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer