Rowerzysta „na prawie”, bo jet po prawej.

Choć ten przepis ma już kilka lat, wciąż wielu kierowców nie wie o jego istnieniu a na pewno po dziś dzień budzi wiele kontrowersji. Skręcając w prawo kierowca musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który wyprzedza go z prawej strony…!

Zanim skręcisz w prawo musisz mieć pewność, że z prawej strony nie wyprzedza cię rowerzysta. Zdumiony? Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym – art. 24 punkt 12 – rowerzysta w Polsce może wyprzedzać „inne niż rower powoli jadące pojazdy z prawej ich strony”. To dla wielu kierowców nieintuicyjny przepis. 

Uwaga na skrzyżowaniu!

Najtrudniejsza sytuacja związana z tym przepisem dotyczy okoliczności, gdy samochód dopiero zbliża się do skrzyżowania, na którym chce skręcić w prawo. Jeśli pojazd dopiero dojeżdża do skrzyżowania 
i z prawej strony z tyłu nadjeżdża rowerzysta, to kierowca samochodu zamierzający skręcić w prawo musi wiedzieć, że rowerzysta jadący na wprost przez skrzyżowanie ma w takiej sytuacji pierwszeństwo. Kierowca samochodu musi więc przepuścić rowerzystę i dopiero potem skręcić w prawo w drogę poprzeczną. Część kierowców może niesłusznie uważać, że nie musi tego robić, skoro wcześniej sygnalizowała zamiar skrętu kierunkowskazem. Kierunkowskaz jednak to pokazania zamiaru wykonania manewru, a przed manewrem trzeba m.in. sprawdzić czy można go bezpiecznie wykonać. Kierunkowskaz nie zwalnia więc nikogo z tego, że musi sprawdzić czy z prawej nie wyprzedza 
go rowerzysta.

Tę sytuację opisuje art. 27 pkt 1a Prawa o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić”.

Także w innych sytuacjach, które bardzo często zdarzają się w miastach, kierowca przed skręceniem 
w prawo musi się upewnić czy z prawej strony nie nadjeżdża rowerzysta i czy może bezpiecznie wykonać manewr, np. wjechać na parking lub zaparkować na chodniku. Jeśli z prawej strony wyprzedza go rowerzysta, kierowca musi go najpierw przepuścić.

Obowiązki wyprzedzającego

Nie tylko kierowca ma w tej sytuacji obowiązki. Rowerzysta także. Obowiązki te opisuje w art. 24 Prawa o ruchu drogowym:

„Art. 24.1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m”.

Dla własnego bezpieczeństwa, rowerzyści widzący kierowcę sygnalizującego skręt w prawo, powinni zachować szczególną ostrożność – egzekwowanie pierwszeństwa na siłę w takiej sytuacji może zakończyć się nieszczęśliwie, choć zgodnie z prawem będzie można domagać się odszkodowania…

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer