Dywaniki samochodowe.

Dywaniki to wbrew pozorom istotny element wyposażenia samochodu. Polepszają wygodę prowadzenia auta oraz dbają o bezpieczeństwoDzięki nim nogi na pedałach nie ślizgają się, co jest bardzo ważne w nagłych sytuacjach drogowych. Poza tym poprawiają wygląd wnętrza i zabezpieczają podłogę przed zabrudzeniami i zalaniami. Jednak jak każdy element eksploatacyjny często się zużywają. 

Dziurawy, czy źle dobrany dywanik może spodowować spore kłopoty podczas jazdy samochodem. Źle dobrany dywanik będzie się ślizgał pod nogami, w efekcie może zablokować pedały i wciśniecię hamulca czy gazu okaże się niemożlwie. Z kolei dziurawy dywanik, może nam zablokować obcas buta i zamiast skupić się na hamowaniu, będziemy walczyli z odklejeniem stopy od podłogi. Oczywiście 
na obydwa te elementy mamy wpływ. Zadbajmy, aby w naszym aucie znalazły się dywaniki pasujące do naszego samochodu i bez zniszczeń w postaci przetarć i dziur.

Ważne, aby dywaniki były odpowiednio dopasowane do danego modelu pojazdu. Wbrew pozorom, zarówno z przodu jak i z tyłu przestrzenie na nogi są różnie zaprojektowane i o ile w przypadku pasażerów można przymknąć oko na odstające kawałki gumy czy weluru, to jednak w przypadku kierowcy jest to niedopuszczalne. Źle dopasowany dywanik może bowiem dostać się pod pedały, 
a w konsekwencji nawet doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Obecnie na rynku dostępne są dwa typy dywaników – wykonane z weluru lub gumy. Wbrew pozorom wybór nie jest prosty, gdyż oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W przypadku GUMOWYCH warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wysoką trwałość i łatwą konserwację. Dużo łatwiej je wyczyścić, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Za to estetyka dywaników gumowych często pozostawia wiele do życzenia. Pod tym względem olbrzymią przewagę mają ładne 
i często doskonale wykończone WELUROWE. Produkty z weluru są jednak trudniejsze w utrzymaniu, a oczyszczenie z ziemi i błota jest dla kierowcy sporym wyzwaniem. 

Kupując dywaniki samochodowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. 

  • Czy dywanik jest dedykowany do danego samochodu? Często spotyka się produkty uniwersalne, które pasują do wielu modeli. Nigdy jednak nie będą one idealnie wypełniać przestrzeni na nogi, czasem też wymagają ręcznego przycięcia.
  • Czy dywanik ma zaczep mocujący? W wielu samochodach problem przesuwania się dywanika rozwiązano poprzez stosowanie prostych zaczepów. Może się więc zdarzyć, że kupiony produkt będzie pasował wielkością, jednak z racji braku odpowiedniego zaczepu nie będzie mógł być założony.
  • Czy dywanik ma zabezpieczenia antypoślizgowe? Samoistne przesuwanie się dywanika 
    w trakcie jazdy to niestety norma wielu tanich produktów. Dlatego warto wybierać te, których spód lepiej trzyma się podłogi samochodu.

Właściwie dopasowany dywanik samochodowy jest gwarancją bezpieczeństwa i komfortu kierowcy, a także pasażerów. 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer