Przygotowanie auta do jazdy zimą.

Spadek temperatury, opady śniegu, mróz i inne niespodzianki szybko weryfikują stan techniczny samochodu oraz nasze umiejętności.

Jazda samochodem w warunkach zimowych wymaga szczególnej uwagi i dobrego stanu technicznego auta. Gwarancją bezpieczeństwa i komfortu podczas podróży zimową porą będzie zatem dobrze przygotowane auto i skoncentrowany kierowca. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto pamiętać o kilku zasadach a także poświęcić nieco czasu na przygotowanie samochodu. 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując auto do jazdy w zimowych warunkach?

Przede wszystkim zacznijmy od ogumienia. Opony są jednym z najważniejszych elementów 
w samochodzie, ponieważ to one mają kontakt z nawierzchnią i od nich także zależy komfort 
i bezpieczeństwo jazdy. Parametry opon letnich znacząco różnią się od opon zimowych, dlatego powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o wymianę ogumienia na zimowe. Jazda zimą na letnich oponach to ryzyko o wysokim prawdopodobieństwie wypadku. Jeśli już wyposażymy nasze auto 
w opony zimowe, warto skontrolować także ich stan, poziom bieżnika oraz ciśnienie, którego wartość powinna być dostosowana do obciążenia samochodu. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu w jakim stanie znajduje się nasze koło zapasowe. O ile w ogóle je posiadamy.

Kolejnym ważnym punktem na naszej check-liście powinien być Akumulator. Jest istotnym elementem pojazdu, który bezwzględnie należy sprawdzić. Jeżeli jego sprawność budzi wątpliwości np. Jeśli auto trudniej zapala na zimnym silniku, a kontrolki przygasają, warto pomyśleć o wymianie, ponieważ w przypadku niskich temperatur może to być przyczyną unieruchomienia naszego auta co wykluczy dalszą podróż czy choćby skutecznie ją opóźni.

Ponadto, należy pamiętać o sprawdzeniu i uzupełnieniu brakujących płynów – oleju silnikowego, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego no i tego z którego będziemy korzystać najczęściej na co dzień, czyli płynu do spryskiwaczy – najlepiej zimowego. Zanim spadnie temperatura powinniśmy zadbać 
o wymianę płynu letniego na zimowy by uniknąć jego zamarznięcia i dyskomfortu w postaci nieczystej szyby ograniczającej naszą widoczność. Dodatkowo warto także zadbać o odpowiedni zapas i włożyć choćby jedno opakowanie do bagażnika.

Nasz przegląd auta powinien także uwzględniać sprawdzenie stanu wycieraczek i oświetlenia.
Wiadomo – sprawne wycieraczki do lepszy widok na świat a szczególnie w warunkach zimowych będziemy potrzebowali bardzo dobrej widoczności więc zadbajmy o to by zarówno wycieraczki jak 
i nasza szyba były dobrze to tej trudnej i wymagającej pory roku przygotowane.

W okresie zimowym szybko robi się ciemno a to oznacza, że częściej będziemy podróżować 
po zmierzchu. Sprawne żarówki nie tylko oświetlą drogę przed nami, ale sprawią, że będziemy bardziej widoczni. Należy zatem sprawdzić czy wszystkie żarówki w naszym samochodzie są sprawne
 i wymienić te przepalone lub świecące słabiej, a następnie zadbać o ich prawidłowe ustawienie kąta padania by zapewnić sobie lepszą widoczność a przy okazji nie oślepiać innych kierowców jadących 
z naprzeciwka.

Zadbajmy także o odpowiednie wyposażenie naszego bagażnika w dodatkowe akcesoria. 
Poza obowiązkową gaśnicą i trójkątem przydatne będą także: Zapasowe żarówki, bezpieczniki, podstawowe narzędzia, sprawne koło zapasowe, saperka lub składana łopata na wypadek solidnych opadów, latarka, przewody rozruchowe, linka holownicza, płyn do rozmrażania szyb, zapasowy płyn do spryskiwaczy – zimowy oczywiście, zmiotko- skrobaczka, nie zaszkodzi mieć także koca i zapasu wody do picia. Mimo, iż nie ma obowiązku warto mieć także ze sobą zawsze nie tylko zimną apteczkę i kamizelki odblaskowe. A jeśli wybieramy się na trasy górskie pamiętajmy o łańcuchach. Jeśli nigdy wcześniej ich nie montowaliśmy łańcuchów na koła to bezwzględnie warto to zrobić przed wyjazdem, zapoznając się szczegółowo z ich instrukcją obsługi.

A jeśli już sypnie śniegiem?

Zapewne widok zaśnieżonego samochodu nie wywoła u większości kierowców dziecięcej radości związanej z białym puchem i perspektywą zimowej zabawy.

Może natomiast wyzwolić pokłady kreatywności związane z jak najszybszym uruchomieniem silnika 
i równie szybkim włączeniem się do ruchu. Dlatego pamiętajmy, że jazda nieodśnieżonym autem z tzw. okienkiem czołgisty poza tym, że jest niezwykle niebezpieczna może również skutkować otrzymaniem mandatu.

Dobrze jest monitorować prognozy pogody. Jeśli zapowiadane są opady śniegu w nocy to warto nastawić budzik tak 15-20 minut wcześniej niż zwykle by uniknąć niemiłego zaskoczenia z samego rana. No chyba że jesteśmy szczęśliwym posiadaczem garażu – wówczas zyskujemy ten przywilej pospania kilka minut dłużej.

Warto też zawczasu sprawdzić w jakim stanie jest nasz sprzęt do odśnieżania i czy w ogóle go posiadamy… W tym przypadku posiadacze garażu również powinni zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do odśnieżania, Dlaczego? A choćby z tego względu, że śnieg może padać nie tylko wtedy gdy auto będzie schowane w garażu.

Odśnieżając auto nie róbmy tego na uruchomionym silniku. Po pierwsze jest to niezgodne z przepisami a po drugie jest szkodliwe zarówno dla silnika jak i dla środowiska. Samochód i tak najszybciej nagrzeje się podczas jazdy zaraz po jego uruchomieniu.

Nie warto także skrobać reflektorów, ponieważ ich obudowa najczęściej jest wykonana z miękkiego tworzywa co w połączeniu z mechanicznym skrobaniem zapewne pozostawi na nich trwałe rysy. Znacznie skuteczniejsze i bezpieczniejsze będzie skorzystanie np. z płynu do odmrażania szyb.

Stan techniczny to jedno, a świadomości to drugie. Pamiętajmy, że sprawny samochód to tylko awers. Rewersem jest nasz styl jazdy: dostosowanie prędkości do warunków oraz umiejętność właściwej oceny warunków drogowych. Warto pamiętać, że pozornie gładka jezdnia może być oblodzona, a, jak wiadomo, w poślizg wpaść jest łatwo – wyjść z niego bez szwanku – o wiele trudniej. 

Poranne odśnieżanie, ograniczona widoczność, oblodzone drogi, błoto pośniegowe, poślizgi 
i inne zimowe pułapki to prawdziwy test dla naszej wyobraźni, umiejętności i odpowiedzialności. Przygotowanie auta przed sezonem zimowym nie zajmie nam wiele czasu a na pewno wpłynie 
na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu naszych podróży. Dlatego warto zainwestować ten czas 
i w spokoju, bezpiecznie dojeżdżać zawsze do celu.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer