Światła drogowe potocznie zwane długimi są wyposażeniem standardowym każdego samochodu, który rozpędza się powyżej 40 km/h. Bez tego elementu pojazd nie uzyska homologacji, a tym samym nie będzie mógł poruszać się po drogach publicznych. Światła drogowe przeznaczone są do oświetlania drogi przed pojazdem w czasie jazdy po zmierzchu na nieoświetlonych odcinkach dróg.
Kiedy można używać świateł drogowych?
Wykorzystywanie świateł drogowych nie jest dozwolone w każdych warunkach. W zasadzie jest więcej zakazów niż możliwości ich użycia. Ze świateł drogowych nie wolno korzystać, gdy może dość
do oślepienia innych kierujących. Nie chodzi tylko o jadących z przeciwka, ale także tych, którzy
są przed nami. Ponadto musimy zwracać uwagę by nie oślepić pieszych poruszający się w kolumnie
czy rowerzystów. Korzystając ze świateł drogowych trzeba pamiętać by trzymać się określonych zasad.
A kodeks na to…
[Art. 51 pkt 3] W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie.
Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania
w razie zbliżania się:
- pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;
- do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
- pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
Warto pamiętać, że używanie świateł drogowych uzależnione jest też od oświetlenia drogi
(np. latarniami ulicznymi) i nie ma znaczenia czy droga znajduje się w obszarze zabudowanym lub poza mim. Dodatkowo nie można używać ich w dzień, nawet podczas ograniczonej widoczności powietrza.
Ostrzeganie światłami drogowymi
Często spotykamy się z sytuacją, w której inni kierowcy ostrzegają się nawzajem, posługując
się światłami drogowymi. Co ciekawe jest to jak najbardziej dozwolone! ale… wyłącznie w przypadku, gdy chcemy ostrzec innych o niebezpieczeństwie. Zabrania się natomiast nadużywania sygnału świetlnego oraz ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących. Nie wolno również ostrzegać innych uczestników ruchu o obecności
w pobliżu policji, a zgodnie z prawem nie można także „migać długimi” w celu informowania o chęci przepuszczenia kierującego innym pojazdem.
Korzystając ze świateł drogowych musimy pamiętać, że mają one za zadanie oświetlać drogę, a nie oślepiać innych.