Wilgoć w samochodzie.

Wilgoć wewnątrz auta może gromadzić się nie tylko w okresie jesienno-zimowym ale rówież przez cały rok. A powodów jej obecności w naszym samochodzie jest wiele, począwszy od błędów konstrukcyjnych przez różnego rodzaju nieszczelności, korozje, uszkodzenia uszczelek, zużyty filtr kabinowy, zawilgocone dywaniki a nawet poprzez zbędne przedmioty, które bardzo często zupełnie niepotrzebnie wozimy w samochodzie. Najczęściej jednak to my sami wprowadzamy wilgoć do auta bezpośrednio na swoich ubraniach i obuwiu.  

Jednym z najczęstszych objawów wilgoci jest nieprzyjemny zapach. To sygnał, że w naszym pojeździe mamy nieproszonych gości w postaci drobnoustrojów, ponieważ nadmierna wilgoć to idealne środowisko do rozwijania się różnego rodzaju bakterii, pleśni czy grzybów. A te z kolei będą negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie podrażniając drogi oddechowe czy powodując różnego rodzaju alergie. Co więcej nadmierna wilgoć wpływa niekorzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na samochód. Stanowi ona bowiem całkiem realne zagrożenie dla elektroniki i może także spowodować niewłaściwe działanie niektórych podzespołów. 

Jednym z najprostszych, ale jednocześnie najbardziej czasochłonnych sposobów na pozbycie się wilgoci z auta jest naturalne wywietrzenie samochodu pozostawiając na kilka godzin pojazd z otwartymi drzwiami i szybami licząc na skuteczność działania promieni słonecznych.

Innym równie prostym i dość często stosowanym przez właścicieli 4 kółek sposobem jest korzystanie z pochłaniaczy wilgoci. To bardzo skuteczny sposób na likwidację zarówno nadmiaru wody jak również pozbycie się tego dość nieprzyjemnego zapachu.

Natomiast najpopularniejszym domowym i co istotne niezwykle skutecznym sposobem, na walkę z wilgocią jest zastosowanie… żwirku dla zwierząt. Tak, np. koci żwirek i najlepiej silikonowy. Doskonale wchłania wilgoć i równie doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy. Żwirek można wsypać do materiałowych woreczków, gazy czy choćby niegdyś bardzo często stosowanych przez posiadaczy fiatów 126p – damskich rajstop. 

Chcąc zadbać o własne zdrowie oraz komfort podróżowania ważne jest systematyczne utrzymywanie czystości w naszym samochodzie. Pamiętajmy by regularnie czyścić nie tylko karoserię, ale także albo przede wszystkim jego wnętrze. Szczególnie po sezonie zimowym, w którym do auta wnosimy na obuwiu śnieg, błoto, sól i całą gamę innych związków chemicznych. Porządek w aucie i czysta pachnąca kabina to lepsze samopoczucie, ale także większy poziom bezpieczeństwa. A przecież każdemu z nas zależy i każdy z nas zasługuje na to by bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer