Kolejne zmiany w przepisach.

Jeszcze nie milkną echa po wprowadzeniu zmian w taryfikatorze mandatów a mamy 
już kolejne zmiany w przepisach ruchu drogowego. 

Z dniem 31 stycznia 2022 r. wchodzi w życie kolejny element „pakietu deregulacyjnego” zdejmujący obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych. Obowiązek wymiany tablic zostaje zniesiony ustawą z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. 

Po zakupie używanego samochodu nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych. Wystarczy, że nowy właściciel złoży wniosek o zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych, nawet jeśli będą pochodzić z innej części kraju. Do tej pory taką możliwość miały tylko osoby, które mieszkały w tym samym powiecie, co poprzedni właściciel pojazdu.

Zmiana w przepisach prawa to udogodnienie dla kupujących samochód. Nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych, a co za tym idzie, ponosić dodatkowych kosztów przy rejestracji auta. Zmniejsza się też liczba formalności do załatwienia, których nie brakuje podczas przerejestrowania. Koszt nowych tablic rejestracyjnych to wydatek rzędu 80 złotych. 

Mimo zmian przepisów nie każdą tablicę będzie można zachować. Musi być ona aktualna, czyli posiadać czarne znaki na białym tle i oznaczenie unijne z wyróżnikiem PL. Stare, czarne tablice i te z flagą Polski zamiast unijnego oznaczenia, będą musiały być wymienione. 

Ponadto przepisy mówią, że dotychczasowe tablice będą mogły zostać, jeśli są utrzymane 
w należytym stanie i pozostają czytelne. Urzędnik będzie więc mógł zakwestionować podrapane, zardzewiałe czy wyblakłe tablice. 

Chęć pozostawienia dotychczasowej tablicy rejestracyjnej trzeba będzie zgłosić w trakcie rejestracji samochodu.

To nie koniec zmian.

Od 31 stycznia 2022 r. można dokonać czasowego wycofania z ruchu pojazdu osobowego. 
Z takiej możliwości może skorzystać tylko właściciel pojazdu, wymagającego generalnego remontu w związku z uszkodzeniem elementów nośnych konstrukcji a nie chwilowo nieużywanych samochodów. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 
3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. 

Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer