Holowanie – jak to zrobić bezpiecznie.

Holowanie samochodu wymaga odpowiedniego przygotowania i zastosowania się do przepisów ruchu drogowego. Samochód, który będzie holowany, nie może mieć uszkodzonych elementów układu kierowniczego, układu hamulcowego i świateł. Auto musi mieć sprawny układ hamulcowy, układ kierowniczy, a także oświetlenie zewnętrzne. Poza tym pojazd musi dać się otworzyć, aby kierowca auta holowanego mógł zająć swoje miejsce za kierownicą. Kierowca auta holowanego musi być też przygotowany na to, że w jego aucie może nie działać wspomaganie (np. na skutek awarii silnika, przez co pompa w układzie wspomagania hydraulicznego nie będzie mogła być napędzana), co wymaga znacznie większej siły przy kręceniu kierownicą. W tej sytuacji nie będzie też działać wspomaganie układu hamulcowego, co z kolei będzie wymagało silniejszego i wcześniejszego wciskania pedału hamulca. Obydwa samochody – holujący i holowany – muszą mieć opłacone ubezpieczenie OC. 

Nie powinniśmy holować samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Teoretycznie niektórzy producenci pozwalają na holowanie określonych modeli, ale na niedużych dystansach i z niewielką prędkością. Jeśli uszkodzony jest silnik samochodu, nie działa pompa oleju, która jest odpowiedzialna za smarowanie automatycznej skrzyni biegów. Można zatem ją zatrzeć przy prędkości powyżej 40 km/h. Naprawa albo wymiana skrzyni biegów może być bardzo kosztowna. Podobnie w przypadku elektryków i hybryd powinniśmy zrezygnować z holowania. Dobrze jest zapoznać się z instrukcją samochodu, w której znajdą się informacje na temat możliwości lub zakazu holowania.

Linki holowniczej nie wolno montować do haka holowniczego. Montujemy linkę holowniczą w aucie holowanym. W zależności od konstrukcji, w przednim zderzaku znajduje się stały hak albo miejsce do wkręcenia ucha holowniczego. Postępujemy tak samo, jak przy aucie holowanym – podważamy albo odginamy zapadkę i wkręcamy ucho. Zaczepienie liny do zderzaka może spowodować jego wyrwanie, a zaczepienie linki do wahacza – uszkodzenie zawieszenia. 

W samochodzie holowanym montujemy trójkąt ostrzegawczy – na tylnej szybie, na zewnątrz, na ramieniu wycieraczki – tak, aby był jak najlepiej widoczny. Zgodnie z przepisami – powinien być po lewej stronie. W samochodzie holującym i holowanym włączamy światła mijania. Nie wolno włączać świateł awaryjnych w aucie holującym i holowanym. Nie wolno włączać świateł do jazdy dziennej DRL. Jeśli linka holownicza nie ma odpowiedniego oznaczenia (biało-czerwonego) tylko jest np. żółta, należy na niej umieścić chorągiewki w kolorze czerwonym lub żółtym, albo ich ekwiwalent, aby linka była bardziej widoczna. Kierowcy muszą ustalić sposób porozumiewania się, aby w razie problemów, kierowca auta holującego zatrzymał się. 

O czym należy pamiętać podczas holowania? Warto wybrać drogi o jak najmniejszym natężeniu ruchu i jak najmniejszej ilości zatłoczonych i skomplikowanych skrzyżowań albo rond. Lina holująca musi być napięta. Należy unikać jakiegokolwiek szarpania w czasie jazdy. Na drogach wielopasmowych należy poruszać się tylko prawym pasem. Zamiar wykonania skrętu musi być sygnalizowany przez obydwa samochody. Szczególną uwagę należy zwrócić na przejściach dla pieszych, aby pieszy nie wszedł pomiędzy dwa auta. 

ZAPAMIĘTAJ!

  • Maksymalna prędkość podczas holowania w obszarze zabudowanym wynosi 30 km/h
  • Maksymalna prędkość podczas holowania poza obszarem zabudowanym wynosi 60km/h
  • Oba pojazdy muszą mieć włączone światła mijania
  • W aucie holowanym musi być kierowca, posiadający uprawnienia do kierowania pojazdem
  • Auta muszą być połączone ze sobą w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy
  • Holowany samochód musi posiadać z tyłu po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy
  • Odległość między autami przy połączeniu giętkim (linka) może wynosić od 4 do 6 m
  • Nie wolno holować auta z niesprawnym układem kierowniczym i z niesprawnymi hamulcami
  • Nie wolno holować na autostradzie

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer