Klimatyzacja zimą.

Wielu kierowców korzysta z klimatyzacji wyłącznie latem chcąc oczywiście schłodzić wnętrze swojego pojazdu. A zimą kompletnie o niej zapomina. A warto pamiętać, że klimatyzacja jest sprzężona z układem ogrzewania dzięki czemu możemy a nawet powinniśmy z niej korzystać również zimą by zadbać o czyste i suche powietrze w samochodzie a także o dobrą kondycję całego układu klimatyzacji.

Używając klimatyzacji w okresie zimowym osuszymy powietrze pozbywając się pary wodnej zanim zdąży się ona nam skroplić na szybie. Unikniemy także nadmiaru wilgoci, która może zaszkodzić zarówno elementom tapicerki jak również naszemu zdrowiu. Poza tym dla prawidłowego działania całego układu zalecane jest włączanie klimatyzacji zimą. Klimatyzacja musi regularnie pracować. Powinno się ją uruchamiać przynajmniej raz w tygodniu, na minimum 10-15 minut. Tyle zazwyczaj wystarczyć, aby zadbać o drożność i odpowiednie działanie całego układu. 

Uwaga ciekawostka – włączenie klimatyzacji przy ujemnych temperaturach nie zawsze może się udać, ponieważ w niektórych, samochodach są mechanizmy uniemożliwiające włączenie klimatyzacji zimą. Jest to celowe działanie, które ma zapobiec oblodzeniu parownika. Rozwiązaniem natomiast może być nagrzanie samochodu przy włączonym obiegu zamkniętym i dopiero wtedy uruchomienie klimatyzacji. Zachęcam także do zapoznania się z instrukcją obsługi pojazdu – gwarantuję, że znajdziemy w niej bardzo przydatne informacje jak korzystać z klimatyzacji szczególnie zimą konkretnie w naszym aucie.

Serwisowanie klimatyzacji

Jeśli chcemy cieszyć się zaletami posiadania klimatyzacji musimy zadbać o jej regularne serwisowanie. Przegląd klimatyzacji należy wykonywać najlepiej raz w roku. Powinniśmy wymienić czynnik chłodniczy oraz wyczyścić klimatyzację dezynfekując i wykonując ozonowanie. Jeśli zachodzi taka potrzeba to również należy wymienić olej w sprężarce czy filtr kabinowy (co 30 tyś km). Kiedy to robić? No najlepiej zabiegi te wykonywać przed sezonem, czyli już na wiosnę. Pamiętajmy, że naprawa uszkodzonej klimatyzacji w aucie kosztuje dużo więcej niż jej serwis więc warto dbać o jej cykliczne serwisowanie. A serwisujemy nie tylko ze względu na uniknięcie potencjalnych kosztów związanych z awarią i uszkodzeniami układu, ale także albo i przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie. Wilgotne środowisko pracy klimatyzacji ciepło zabierane z kabiny auta, stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów, które mogą nam zaszkodzić. Narażone są nasze drogi oddechowe, skóra, oczy oraz błona śluzowa jamy ustnej i nosa. Powstające alergeny nasilać będą reakcje takie jak katar, kaszel, ból gardła czy pieczenie oczu. Toksyny grzybów mogą również powodować przykre objawy na skórze. Potrzebne jest wówczas dokładne odgrzybianie klimatyzacji oraz jej ozonowanie. 

Koszty
Ceny są zróżnicowane. Za kompletny przegląd, składający się z diagnostyki układu i wymianę czynnika chłodzącego zapłacimy około 150 zł. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na odgrzybianie, to będzie to wydatek rzędu około 200 zł. Oczywiście kwoty mogą się różnić w zależności od modelu auta i serwisu czy wybierzemy ASO czy niezależny warsztat. Natomiast bardzo często serwisy organizują sezonowo promocje na serwis klimatyzacji, np. przy okazji wymiany opon więc warto śledzić i skorzystać z takich ofert.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer