Mleko się wylało…. Mgła!

Mgła jest zakochana w zimie ze wzajemnością. Wiosną także rozkwita złą widocznością – zwłaszcza o porankach i wieczorami.  Kiepska widoczność sprawia, że wielu kierowców prowadzi auto, kierując się pomrocznością jasną. 

Wystarczy jeden błąd i spotkanie z drzewem murowane. Dochodzi do tego ryzyko stłuczek z innymi pojazdami lub stylowy wjazd do rowu – nie mówiąc o wypadku, czy potrąceniu pieszego… Sprawdź, czy przestrzegasz zasad świadomej jazdy w warunkach ograniczonej widoczności. 

WŁĄCZ ŚWIATŁA 

  • To nie jest obowiązkowe, ale w czasie jazdy we mgle możesz włączyć przednie światła przeciwmgielne. Zgodnie z przepisami możesz to zrobić w warunkach ograniczonej widoczności oraz na odpowiednio oznakowanych, krętych drogach w warunkach nieograniczonej widoczności.
  • Tylną lampę przeciwmgielną, możesz włączyć, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Pamiętaj, że jej światło jest na tyle silne, że w lepszych warunkach może oślepić kierowców jadących z tyłu.
  • Podczas jazdy we mgle nie włączaj świateł drogowych. Ich światło odbijają się od mgły, pogarszając widoczność, a dodatkowo powoduje oślepianie innych kierowców!

PATRZ NA LINIE 
Gdy widoczność jest ograniczona koniecznie patrz na linie. Dzięki temu utrzymasz właściwy tor jazdy. Gdy linia przerywana przejdzie w ciągłą, to znaczy że zbliżasz się do przejścia dla pieszych, skrzyżowania, ostrego zakrętu albo wzniesienia. 

TRZYMAJ SIĘ PRAWEJ 
Starajmy się jechać jak najbliżej prawej krawędzi drogi, a jadąc w kolumnie podążaj za tylnymi światłami poprzedzającego Cię pojazdu. Oczywiście zachowaj odległość, która pozwoli Ci bezpieczne wyhamować. 

UNIKAJ WYPRZEDZANIA 
We mgle nawet Rober Kubica porusza się jak żółw, a zatem dostosuj prędkość do warunków, zdejmij nogę z gazu i dostosuj się do szybkości, z jaką jadą inne pojazdy. Za wszelką cenę unikaj zbędnego wyprzedzania. Jeśli musisz to zrobić, zachowaj szczególną ostrożność. Aby ostrzec inne pojazdy możesz w trakcie manewru kilka razy delikatnie użyć klaksonu.

WYŁĄCZ RADIO I UCHYL OKNO 
W wyjątkowo gęstej mgle lepiej wyłącz radio / muzykę. Uchyl okno i nasłuchuj odgłosów pracy silników innych pojazdów. To pomoże Ci zorientować się w ich położeniu lub pomoże w porę usłyszeć nadjeżdżający pociąg lub odgłos zamykającego się szlabanu. 

USTAW TRÓJKĄT 
Gdy mgła uniemożliwia Ci jazdę, włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy. Gdy widoczność się poprawi i rusz natychmiast wyłącz światła przeciwmgielne, by nie oślepiać innych kierowców.

A MOŻE TO NIE MGŁA TYLKO SMOG?

Nic z tych rzeczy – chyba, że jeździsz po Krakowie…

Spoglądając na polskie ulice z wysokości można się pomylić – zwłaszcza zimą, kiedy smog 
w naszych miastach czuje się jak u siebie i czasem przekracza normy nawet o 1000%!

Warto pamiętać, że mgła może występować bez smogu, jednak smogowi niemal zawsze towarzyszy mgła. Smog wygląda prawie jak mgła. Ale tylko „prawie”, ponieważ smog to drobny pył i związki chemiczne, który ogranicza widoczność do kilku kilometrów. Mgła natomiast to bezwonne, miniaturowe kropelki wody, które mogą ograniczyć widoczność do 50 metrów.

Mgły nie wyłączysz, ale możesz włączyć wyższy poziom świadomej jazdy. I tego życzymy, wszystkim kierowcom!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer