Naklejka za 500 zł.

4 maja 2022 r. w życie weszło rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska o naklejkach na szybę, które będą wymagane w Strefach Czystego Transportu (SCT). Naklejka umieszczona
w lewym dolnym rogu szyby samochodu jest wyznacznikiem dopuszczenia do wjazdu do SCT w danej gminie. Za jej brak grozi mandat 500 zł. 

Póki co nie powstała w Polsce jeszcze żadna Strefa Czystego Transportu, ale wiele wskazuje na to, że niebawem się to zmieni. Pierwsze Strefy Czystego Transportu pojawią się prawdopodobnie w Krakowie, który przewiduje ich uruchomienie od 1 stycznia 2023 roku. Śladem stolicy Małopolski podąża także Warszawa. Chęć powołania do życia podobnej strefy deklarują także inne miasta – Bydgoszcz, Lublin, Wrocław Katowice, Łódź, Poznań, Rzeszów i Szczecin.

Wjazd samochodem spalinowym do takiej strefy będzie możliwy na podstawie wydawanej przez samorząd naklejki, której wzór właśnie określono rozporządzeniem.

Na naklejce znajdą się informacje o mieście, dla którego ją wydano, roczniku produkcji auta, rodzaju używanego przez nie paliwa oraz numerze rejestracyjnym.  Nie ma na niej jednak informacji o spełnianej przez pojazd normie emisji Euro. Może generować to spore problemy…

Przepisy upoważniają gminy do tworzenia stref czystego transportu na swoim terenie. To oznacza, że władze miasta mogą decydować, które auta wpuszczą do SCT. Drogę wolną mają samochody elektryczne, napędzane wodorem oraz gazem ziemnym, a także pojazdy uprzywilejowane i takie, których dostęp do obszaru ograniczonego jest konieczny ze względu na wykonywanie zadań dobra publicznego.

Przepisy nie precyzują natomiast zasad, które regulowałby wjazd do SCT, stąd każda gmina może ustanowić własne reguły. Choćby w oparciu o klasę emisji spalin, jak w miastach Europy Zachodniej. Wspomniane Kraków i Warszawa planują stworzyć strefy czystego transportu w oparciu o normy Euro. Nie można wykluczyć, że inne miasta postawią na podobne rozwiązanie. Problem w tym, że jedna gmina może zdecydować o wpuszczeniu do swojej strefy aut spełniających np. normę Euro 4. A inna zgodzi się tylko na auta benzynowe. Do tego auta z jednego rocznika i zasilane tym samym paliwem mogą różnić się normą spalania. Nalepka zatwierdzona podpisem ministra ma miejsce na rodzaj paliwa, ale brakuje rubryki na normę Euro. W efekcienalepka wydana w urzędzie jednego miasta nie będzie żadną pomocna dla służb porządkowych innego miasta, w którym w SCT będą panować inne zasady. Kierowca odwiedzający miasta z takimi strefami będzie musiał zapewnić sobie naklejkę każdego z nich.

Oby starczyło miejsca na szybie i oby widoczność dla kierowcy przez przednią szybę na tym rozwiązaniu nie ucierpiała…

Sposób wydawania naklejek określi rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę czystego transportu. Opłata za wydanie naklejki nie może przekroczyć 5 zł. Natomiast za wjazd do SCT bez nalepki przewidziano mandat w wysokości do 500 złPojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, są zwolnione od zakazu wjazdu na mocy ustawy.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer