Koc termiczny – folia życia – NRC

Koc z izolacją termiczną to cienka metalizowana narzuta z tworzywa sztucznego, której standardowe wymiary wynoszą 210 x 160 cm. Płachta nazywana jest również folią NRC, co ma związek z nazwą instytutu, w którym została stworzona (National Research Center 
w USA).  Funkcją koca termicznego jest ochrona przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. 
Koc ratowniczy to obowiązkowe akcesorium znajdujące się każdej apteczce zarówno domowej, zakładowej, turystycznej czy samochodowej. Zastosowanie koca ratowniczego można również znaleźć w sporcie ekstremalnym, turystyce, wspinaczce, żeglarstwie i w każdej sytuacji, w której potrzebna jest regulacja komfortu termicznego. Koc ratunkowy nie zajmuje dużo miejsca, można go bez problemu złożyć. 

Koc ratunkowy ma za zadanie chronić przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Jest to możliwe, dzięki odbijaniu promieniowania cieplnego przez powierzchnię folii, z której wykonany jest koc. Zastosowanie folii opóźnia wychłodzenie organizmu poprzez zmniejszenie utraty ciepła organizmu. Posiada dwie strony – złotą i srebrną, w zależności od tego, czy zależy nam na ochronie przed wychłodzeniem czy przed przegrzaniem.

Ochrona przed wyziębieniem: strona w kolorze srebrnym powinna się znajdować od strony ciała, umożliwia to reflektowanie ciepła ciała i zmniejsza ryzyko wychłodzenia.

Ochrona przed przegrzaniem: strona w kolorze złotym powinna się znajdować od strony ciała, reflektowanie promieni słonecznych nie pozwala na nagrzewanie ciała.

Folia termiczna przydaje się zawsze wtedy, kiedy zagrożony jest komfort termiczny. 
Np. w takich sytuacjach jak:

  • zabezpieczenie i transport poszkodowanego;
  • wypadek komunikacyjny;
  • wypadek w górach;
  • wychłodzenie, przemarznięcie, przemoczenie, przegrzanie;
  • wstrząsy, stany nagłe;
  • zawody sportowe w chłodne dni 
  • pomoc osobom w stanie nietrzeźwości;
  • wyprawa w góry 

Koc ratunkowy może również służyć jako opatrunek w przypadku poważnego zranienia. 
W ekstremalnych sytuacjach możemy go również użyć jako schronu przed deszczem. A jeśli wybieramy się na wycieczkę pod namiot, warto wykorzystać folię jako ochronę przez nagrzaniem.

Jest tani, zajmuje niedużo miejsca, jest także ogólnodostępny. Można go kupić w aptekach, na stacjach benzynowych, w sklepach motoryzacyjnych i medycznych.

To co równie istotne – jest do jednorazowego użytku. Tej samej folii nie można stosować wielokrotnie. Koc ratunkowy powinien być od razu wyrzucony po użyciu. Nie może być też używany, jeśli jest w jakikolwiek sposób uszkodzony – podziurawiony, przetarty, brudny itd. 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer