Włączanie się do ruchu.

Zacznijmy od prostych, codziennych przykładów:

Jedziesz drogą podporządkowaną i ustępujesz pierwszeństwa autom na drodze głównej. 

Czy w tej sytuacji włączasz się do ruchu? 

Stoisz na światłach, po chwili włącza się zielone. 

Czy w tej sytuacji włączasz się do ruchu? 

W obu przypadkach, poprawna odpowiedź brzmi: NIE!

Nie włączasz się do ruchu, bo już w nim jesteś. To sytuacje, które wynikają z normalnych warunków drogowych. Najwyżej możemy powiedzieć, że ruszasz samochodem. To czym w takim razie jest włączanie się do ruchu i kiedy występuje? 

Włączanie się do ruchu to każde inne zatrzymanie samochodu, które nie wynika z warunków drogowych, po którym następuje ponowny ruch samochodu. 

Przykład:
Wjeżdżasz na zatoczkę albo parking przy drodze, żeby np. wypuścić pasażera. W tej sytuacji musisz oczywiście poczekać, aż będziesz mógł bezpiecznie opuścić zatoczkę. To jest właśnie moment włączania się do ruchu.

Ta i podobne sytuacje, jak np. wyjazd ze stacji paliw czy parkingu sklepowego, wydają się oczywiste. Ale wyobraź sobie, że jedziesz drogą główną. Jakieś 400 metrów przed Tobą na skrzyżowaniu z drogą podporządkowaną stoi auto, którego nikt nie chce wpuścić. Jesteś kulturalny i decydujesz się go wpuścić, więc zatrzymujesz samochód. No i teraz uwaga. W tym momencie automatycznie jesteś kierowcą, który będzie włączał się do ruchu. A skoro włączasz się do ruchu, to musisz ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym, mimo że jesteś na drodze z pierwszeństwem. Oznacza to, że jeśli za tamtym samochodem stoją kolejne cztery samochody, im także należy ustąpić pierwszeństwa. Ale mają pierwszeństwo tylko wówczas, gdy będą w ruchu, a Ty będziesz jeszcze stać. Jeśli włączysz się do ruchu, czyli w tej sytuacji rozpoczniesz jazdę, znów będziesz mieć pierwszeństwo. 

Skomplikowane? To mamy lepsze przykłady…

Jeszcze ciekawiej ta sytuacja wygląda na skrzyżowaniu równorzędnym. Z jakichś powodów zatrzymałeś się właśnie przed takim skrzyżowaniem. Prawa pusta, ale po lewej stronie jedzie samochód. Właściwie to się toczy. I również w tej sytuacji to on ma pierwszeństwo przed Tobą. Jest tak, bo to ty się zatrzymałeś z własnej woli. Jeśli tamten samochód też się zatrzyma, znów Ty zyskujesz pierwszeństwo, bo jesteś po jego prawej stronie. Więc w omawianej sytuacji jesteś kierowcą włączającym się do ruchu i zgodnie z przepisami musisz zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu.
Oczywiście, jest to przepis w zasadzie rzadko funkcjonujący, ale może być wyjaśnieniem niektórych pozornie bezsensownych mandatów.

Wchodzimy na wyższy poziom i komplikujemy bardziej…

Dojeżdżasz do kolejnego skrzyżowania równorzędnego. Uwaga, Twój samochód teraz jest cały czas w ruchu. Prawa strona jest wolna, a z lewej zbliża się inny samochód. Ustaliliśmy, że skoro oboje jesteście w ruchu, to pierwszeństwo masz Ty, bo jesteś po jego prawej stronie.
Sytuacja zmienia się diametralnie, jeśli znajdujesz się na drodze w strefie zamieszkania, na drodze gruntowej czy drodze wewnętrznej. Wtedy, mimo że jesteś po prawej stronie, to musisz ustąpić pierwszeństwa. Dzieje się tak, ponieważ gdy wyjeżdżasz z drogi gruntowej, wewnętrznej czy strefy zamieszkania – włączasz się do ruchu. Masz obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu.

Możesz się jeszcze zastanawiać, jak wygląda sytuacja podczas wjazdu na autostradę.
Jeśli jedziesz tzw. pasem rozbiegowym i jesteś w ruchu, to nie jesteś włączającym się do ruchu. Zmieniasz pas ruchu, ale nie włączasz się do ruchu, bo już w nim jesteś.

Podsumowując:

Włączasz się do ruchu, gdy wyjeżdżam z drogi niepublicznej na publiczną albo gdy na drodze publicznej zatrzymasz się z własnej woli, np. przed skrzyżowaniem. Wówczas, gdy po raz kolejny ruszasz, to jesteś traktowany jako włączający się do ruchu. 

Każde zachowanie, które nie wynika z warunków na drodze, (np. znak stopu, światła, korek) jest traktowane jako sytuacja, w której jesteś włączającym się do ruchu. W

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer