Pojedynek na koła – kierowcy kontra rowerzyści.

Szanowni Państwo z wątpliwą przyjemnością zapraszamy na pojedynek miesiąca.

W starciu na argumenty staną naprzeciw siebie przeciwnicy, którzy od dawien dawna wypominają sobie brak kultury oraz nieznajomość przepisów drogowych. Pojedynek zakontraktowany na 2 rundy powinien dać nam odpowiedź, kto ma rację w tym sporze. 

Panie i Panowie czas na prezentację adwersarzy. W prawym narożniku czeka kierowca, który wraz ze swoim autem waży ponad 1500 kg. Jego znaki szczególne to brawura i niechęć do cyklistów. W lewym narożniku na początek pojedynku z niecierpliwością czeka rowerzysta, który wraz ze swoim jednośladem waży okrągłe 90 kg. Jego znaki szczególne to lekkomyślność i niechęć do kierowców.  

No to zaczynamy pojedynek!

Atak kierowcy: Notorycznie lekceważycie przepisy, przejeżdżacie przez przejścia dla pieszych 
i skręcacie w prawo na czerwonym świetle mimo braku warunkowej strzałki. Jesteście po prostu drogowymi terrorystami i uważacie się za święte krowy!

Obrona rowerzysty: Przejeżdżamy przez przejście wraz z pieszymi, zachowując ich tempo. Gdzie 
tu miejsce na zagrożenia? Skręt w prawo przy czerwonym jest bezpieczny, o ile zatrzymamy się przed sygnalizatorem i sprawdzimy, czy nie ma zagrożenia kolizji z samochodem lub pieszym. Nie chcemy specjalnego traktowania. Zależy nam tylko na poszanowaniu naszych praw!

Atak rowerzysty: Celowo ochlapujecie nas przy wyprzedzaniu, nie uważacie rowerzystów 
za pełnoprawnych użytkowników dróg, nie patrzycie w lusterka i nie znacie przepisów dot. dróg rowerowych. Stąd wynikają problemy, a w konsekwencji wypadki, w których to my giniemy i ponosimy ciężkie obrażenia! 

Obrona kierowcy: No tak. Nie odpowiadamy tylko za gradobicie i koklusz. To przecież nieprawda. 
Nie dostrzegamy Was, bo rzadko macie na sobie kamizelki i dobre odblaski. Ciężko Was nie ochlapać, jeśli kałuże są wielkie jak jezioro Hańcza. Na dodatek nie sygnalizujecie skrętów, a przez skrzyżowania przejeżdżacie jak wam wygodniej. W tej sytuacji nie możecie oczekiwać sympatii!

Nadszedł zatem czas na werdykt! Sędziemu nie pozostaje nic innego jak rozłożyć ręce i oddać głos statystykom. Jak informuje Komenda Główna Policji:

  • Wypadki z udziałem jednośladów najczęściej powodują kierowcy pojazdów mechanicznych.
  • W 2021 roku było 3513 wypadków z udziałem rowerzystów, w których zginęło 185 osób a rannych zostało 3192.
  • W 34% przyczyną wypadków spowodowanych przez kierowców, w których brali udział rowerzyści, było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Na dalszych pozycjach znalazły się: nieprawidłowe przejeżdżanie drogi dla rowerów, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości, niedostosowanie prędkości do warunków i nieprawidłowe skręcanie.
  • Rowerzyści też nie są bez winy. W 2021 roku przyczynili się oni do powstania 1221 wypadków, 
    w których zginęło 76 osób a 1198 doznało obrażeń ciała. 
  • Najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez rowerzystów było: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (399), niedostosowanie prędkości do warunków (160), nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu (126), nieprawidłowe wymijanie (89)
  • Z analizy wieku sprawców – rowerzystów wynika, że największe zagrożenie powodują osoby starsze. Rowerzyści powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 296 wypadków. Dużą liczbę wypadków spowodowały osoby w wieku 40-59 lat. Z ich winy doszło do 264 wypadków.

Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia, dlatego APELUJEMY O WZAJEMNY SZACUNEK! 
Przełączmy agresję na wyższy poziom świadomości. Skorzystamy na tym wszyscy.

Ps. Zmień od czasu do czasu 4 koła na 2, ponieważ godzina jazdy na rowerze to podwójna dawka zdrowia i pozytywnej energii 🙂

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer