Parkowanie na chodniku.

Ostatnimi czasy sporo mówiło się o nowym przepisach zakazujących parkowania na chodniku. Jak w rzeczywistości wygląda sytuacja? Czy rzeczywiście od 21 września 2022 parkowanie
na chodniku będzie niezgodne z przepisami?

Sprawdzamy!

Okazuje się, że nowe przepisy nie powodują wprowadzenia zakazu parkowania i nie zmienią obowiązującej możliwości zatrzymywania się lub postoju na drodze dla pieszych. Ministerstwo Infrastruktury informuje, że: „nowelizowane przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym, które będą obowiązywały od 21 września br., w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych”

Według wyjaśnień wiceministra infrastruktury, nowe przepisy narzucą zarządcom dróg obowiązek dążenia do projektowania infrastruktury drogowej tak, aby zwiększać bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Przepisy mają na celu zlikwidowanie niejasności, jakie do tej pory występowały w prawie odnośnie chodnika. Zgodnie z nimi wprowadzony został podział drogi dla pieszych na 3 części:

  1. Chodnik, który przeznaczony jest tylko dla pieszych, a także osób poruszających się
    z urządzeniami wspomagającymi ruch,
  2. Pas buforowy, który przylega do chodnika od strony drogi dla rowerów, jezdni
    lub torowiska tramwajowego (może służyć do postoju lub zatrzymywania się),
  3. Pas obsługujący, który przylega do chodnika od strony tzw. granicy pasa ruchowego. Ten przeznaczony jest do pełnienia innych funkcji niż te, które dopuszcza się
    do chodniku.

Zgodnie z nowymi przepisami droga dla pieszych musi składać się co najmniej z chodnika, który zapewnia bezpieczne poruszanie się pieszych po przeznaczonej dla nich części drogi. 

Dodatkowo zwiększono obowiązkową szerokość chodników z 1,5 m na 1,8m. Może ona zostać zmniejszona, jednak tylko w nadzwyczajnych okolicznościach.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer