Bądź gotowy dziś do drogi… w zimowych warunkach.

To bardzo dobry czas, żeby przygotować swój samochód na niskie temperatury,
opady deszczu i śniegu. Właściwe przygotowanie auta znacząco podniesie poziom Twój bezpieczeństwa podczas jazdy w tych trudnych warunkach.

W pierwszej kolejności należy zadbać o serwis techniczny: sprawdzić akumulator, płyn chłodniczy, wycieraczki, układ zapłonowy, układ ogrzewania, oświetlenie pojazdu, hamulce 
i poziom oleju. Trzeba wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy – tak, by był odporny 
na temperatury poniżej zera. 

Każdy kto zimą musiał dzwonić po kogoś z prostownikiem wie, jak ważne jest dobra dbałość 
o stan akumulatora w okresach mrozu. Akumulator przy niskich temperaturach rzędu -18 stopni potrafi tracić nawet połowę swojej pojemności! Szczególnie podatne na rozładowanie są baterie wyeksploatowane, niedoładowane i przeciążone. Przed zimą wykonaj prosty test ładowania akumulatora, oraz zmierzyć pobór prądu podczas postoju.

Kolejnym krokiem powinna być wymiana opon na zimowe. Ogumienie powinno się zmieniać, kiedy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.  To bardzo ważny etap przygotowań auta do zimy. Właściwe ogumienie znacznie poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy. Opony zimowe dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu bieżnika oraz mieszance, z której są zrobione zupełnie inaczej, zachowują się w niższych temperaturach niż opony letnie. Dzięki oponie zimowej mamy większą przyczepność, lepsze odprowadzanie wody, zwiększa się kierowalność oraz poprawiają się własności trakcyjne pojazdu. W sezonie zimowym, gdy warunki atmosferyczne są trudne, powinniśmy też pamiętać o właściwym ciśnieniu w oponach oraz sprawdzić, czy nasze opony nadają się jeszcze do jeżdżenia. Dla opon zimowych zaleca się wymianę na nowe przy zużyciu bieżnika poniżej 4 mm.

Serwis techniczny auta to nie jedyna rzecz, o której powinniśmy pamiętać, przygotowując się do jazdy zimą. W okresie zimowym lakier samochodowy jest narażony na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Mróz w połączeniu z solą drogową to niebezpieczna mieszanka mogąca na trwałe zniszczyć powłokę lakieru na aucie. Aby uniknąć lakierowania wiosną warto już w listopadzie nałożyć na karoserię specjalny wosk do karoserii. Woskowanie lakieru zabezpiecza go przed wilgocią oraz drastycznym spadkiem temperatury. Stanowi on również barierę chroniąca lakier przed solą drogową.

W celu zabezpieczenia zewnętrznych części auta takich jak uszczelki, warto zastosować preparaty sylikonowe zapobiegające zamarzaniu gumowych części samochodu.

W przypadku szyb, należy pamiętać, że auta wolnostojące na parkingu są dodatkowo narażone na wiatr i mróz. Warto więc zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, który skutecznie eliminuje poranne skrobanie szronu z szyb. UWAGA! Unikaj ortalionowych plandek. Tego typu pokrowce mogą przymarzać do samochodu co sprawi dodatkowe problemy. Wybierając pokrowce kieruj się jakością, nie zaś wyłącznie atrakcyjną ceną. Warto wybrać produkty o kilku warstwach z filcem i bawełną.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer