Świeć przykładem albo płać 3 000 zł.

1 października 2022 roku Policja rozpoczęła akcję pod nazwą „Świeć Przykładem”.

Działania te potrwają do końca 2022 roku. Celem akcji jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Co istotne pieszy poruszający się poboczem lub jezdnią powinien chodzić lewą stroną drogi, przodem do nadjeżdżających pojazdów. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, piesi powinni nosić w widocznym miejscu elementy odblaskowe zawsze poza obszarem zabudowanym, jeśli poruszają się po drodze, gdzie nie ma chodnika a trzeba iść poboczem. Dzięki odblaskom pieszy staje się widoczny już z kilkudziesięciu metrów, a mając dobrą kamizelkę odblaskową, nawet z odległości 150 metrów.

Policyjne statystyki potwierdzają, że ostatnie trzy miesiące roku są najgorsze pod względem wypadków z udziałem pieszych. W zeszłym roku w październiku odnotowano 533 wypadki, w których zginęło 58 osób a 493 zostało ranne. Listopad był najtragiczniejszy – 660 wypadków, 82 zabitych i 597 rannych. W grudniu zapisano 598 wypadków, 71 zabitych i 546 rannych.

Mandat dla pieszego za brak odblasków to 100 zł. Jednak nie o pieniądze się tutaj rozchodzi tylko o coś znacznie bardziej cennego – zdrowie a nawet życie ludzkie.

W myśl nowych przepisów każdy kierowca w przypadku awarii samochodu np. na autostradzie czy drodze ekspresowej powinien zakładać kamizelkę odblaskową bez względu na porę dnia czy warunki atmosferyczne. Jeśli wyjdzie na jezdnię bez kamizelki, a patrol policji uzna takie zachowanie za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wówczas może nałożyć mandat w wysokości aż 3000 zł.

„Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, która wykracza przeciwko innym przepisom ustawy „PRD” lub przepisom wydanym na jej podstawie podlega karze grzywny do 3000 zł.”

Zgodnie z przepisami piesi poruszający się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu mają obowiązek korzystania z elementów odblaskowych. Dzięki nim pieszy będzie widoczny nawet z odległości 150 metrów, co może uratować mu życie. Kierowcy również powinni pamiętać o wożeniu ze sobą kamizelek odblaskowych. Mimo, iż nie są one obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, mogą się bardzo przydać w razie np. awarii samochodu – bo gdy kierowca wyjdzie z auta nie będzie już kierującym tylko… pieszym…

Bądź widoczny! Bądź bezpieczny!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer