Techniki jazdy zimą.

Warunki atmosferyczne to jeden z czynników, który negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ważne zatem jest Twoje zachowanie na drodze. Dostosuj prędkość i sposób jazdy do warunków pogodowych. Zimą na drodze spodziewaj się gołoledzi i oblodzonych nawierzchni. Z tego powodu wydłuża się droga hamowania.  Najważniejsze w bezpiecznej jeździe zimą jest to, aby zachować spokój. 

Czarny lód to nic innego jak warstwa lodu, która znajduje się bezpośrednio na nawierzchni drogi. Jezdnia robi wrażenie bezpiecznej i suchej, a może okazać się niebezpieczna. Trzeba zachować koncentrację i obserwować drogę oraz reakcje samochodu. Błyszczący asfalt i lżej chodząca kierownica świadczą o tym, że wjechaliśmy na drogę pokrytą gołoledzią. Trzeba delikatnie zdjąć nogę z gazu, nie hamować i powoli kręcić kierownicą starając się utrzymać tor jazdy. Kolejnym zagrożeniem jest błoto pośniegowe. Gdy temperatura zrobi się nieco wyższa, a śnieg zacznie topnieć nasze ogumienie może sobie z tym nie poradzić, wówczas warstwa błota dostaje się pod powierzchnie opony, przez co traci ona całkowitą styczność z nawierzchnią.

Jak bezpiecznie jeździć zimą?

  1. Ostrożnie operuj pedałem gazu – zwłaszcza podczas ruszania i jazdy w zakrętach. 
  2. Delikatnie używaj hamulca. Jeżeli musisz zmniejszyć prędkość, warto hamować silnikiem. Zbyt mocne naciśnięcie hamulca na śliskiej nawierzchni może skończyć się poślizgiem.
  3. W zakrętach staraj się jechać ze stałą prędkością – najlepiej niższą niż zwykle. Ważne jest także szerokie pokonywanie zakrętów i redukowanie prędkości przed zakrętem a nie w trakcie jego pokonywania. Wszelkie hamowania, zmiany biegów czy korekty toru jazdy staraj się dokonywać na prostej
  4. Odpowiednio zmieniaj biegi. Za wysokie obroty mogą wprowadzić samochód w poślizg 
    a utrzymywanie silnika na niskich obrotach poprawia przyczepność kół. Podczas ruszania zbyt wysokie obroty mogą doprowadzić do buksowania kół, co uniemożliwi rozpoczęcie jazdy. Należy spokojnie spróbować ruszyć z pierwszego biegu, a jeśli to się nie uda, warto spróbować ruszyć bez gazu lub od razu z dwójki. 
  5. Unikaj jazdy na biegu jałowym, ponieważ samochód porusza się wtedy bezwładnie.

Dostosowanie prędkości do panujących warunków, zachowanie bezpiecznej odległości czy niewykonywanie gwałtownych manewrów na drodze, to podstawowe zasady bezpiecznej i świadomej jazdy.

Obserwacja i przewidywanie wydarzeń na drodze jest kluczem do bezpieczeństwa. Stosowanie odpowiednich zasad techniki jazdy w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem zagwarantuje bezpieczne podróżowanie w każdych warunkach, nie tylko zimowych.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer