Jeśli samochodem na ferie za granicę, to…

Ferie to czas wzmożonych podróży. Bardzo często jako środek komunikacyjny wybieramy samochód, a cel naszej podróży leży poza granicami Polski. Warto przed wyjazdem poznać zasady panujące na drogach Europy by uniknąć nieplanowanych kosztów.

Słowacja
Limity prędkości:
– do 50 km/h w obszarze zabudowanym
– do 130 km/h na autostradach i na drogach szybkiego ruchu
– do 90 km/h na pozostałych drogach

Światła mijania trzeba włączać przez cały rok, 24 godziny na dobę.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą kamizelka odblaskowa wożona w kabinie samochodu, zapasowe bezpieczniki i żarówki, lewarek do podnoszenia auta, klucz do kół i koło zapasowe, a także linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy i apteczka ze środkami do dezynfekcji, opatrunkowymi, nożyczkami, agrafkami, rękawiczkami gumowymi i elementami do sztucznego oddychania.

Dzieci do lat 12 i poniżej 150 cm wzrostu nie mogą jeździć na przednim fotelu, obowiązują także odpowiednie foteliki do przewozu dzieci na tylnej kanapie.

Autostrady i drogi ekspresowe są płatne, a opłaty dokonuje się wykupując na stacji benzynowej winietę. 

Czechy 
Limity prędkości:
– do 50 km/h w obszarze zabudowanym
– do 130 km/h na autostradach i na drogach szybkiego ruchu
– do 90 km/h na pozostałych drogach

Światła mijania muszą być włączone przez cały rok.

Obowiązkowe wyposażenie obejmuje apteczkę (m.in. z rękawicami jednorazowymi), trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek oraz kamizelkę odblaskową i gaśnicę.

Dzieci ważące mniej niż 36 kg i mające poniżej 150 cm wzrostu muszą jeździć w odpowiednich fotelikach.

Jazda autostradami i drogami ekspresowymi jest na większości odcinków płatna. Trzeba w tym celu wykupić (np. na stacjach benzynowych) winiety. 

Austria 
Limity prędkości:
– do 50 km/h w obszarze zabudowanym
– do 130 km/h na autostradach
– do 100 km/h na pozostałych drogach

Światła mijania muszą być w czasie jazdy włączone przez cały rok, 24 godziny na dobę.

W Austrii jest obowiązek posiadania odblaskowej kamizelki bezpieczeństwa, która musi być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (warto mieć tyle kamizelek, ile jest osób w aucie) w obszarze niezabudowanym, na autostradach i drogach ekspresowych. Na pokładzie naszego auta musimy mieć także apteczkę pierwszej pomocy
i trójkąt ostrzegawczy.

Pasażerowie są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa, a dzieci do lat 14 i osoby o wzroście poniżej 150 cm można przewozić na przednim fotelu tylko w odpowiednich fotelikach.

Jazda autostradami i drogami ekspresowymi jest na większości odcinków płatna. Trzeba w tym celu wykupić (np. na stacjach benzynowych) winiety. Na niektórych drogach obowiązują dodatkowe opłaty.

Niemcy

Limity prędkości:
– do 50 km/h w obszarze zabudowanym
– do 130 km/h na autostradach i drogach szybkiego ruchu (na autostradach są odcinki, na których nie ma ograniczenia, a jedynie zaleca się nieprzekraczanie 130 km/h)
– do 100 km/h na pozostałych drogach

Jazda w dzień z włączonymi światłami mijania jest konieczna jedynie w przypadku słabej widoczności spowodowanej m.in. warunkami atmosferycznymi, natomiast trzeba je włączyć w tunelu.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje apteczkę z gumowymi rękawiczkami oraz trójkąt ostrzegawczy.

Dzieci przewożone w samochodzie muszą siedzieć w odpowiednich dla swojej masy i wzrostu foteliki.

Wszystkie drogi w Niemczech są bezpłatne, natomiast zapłacimy za wjazd do centrów niektórych miast. Odbywa się to przez wykupienie odpowiedniej naklejki na szybę, którą można kupić m.in. w autoserwisach i na stacjach kontroli pojazdów.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer