Hipnoza drogowa.

Hipnoza drogowa? A co to takiego? To problem, który polega na tym, że kierowca nie pamięta drogi, którą przejechał chwilę wcześniej. Nie pamięta, jak pokonał dany odcinek trasy. Hipnoza drogowa pojawia się najczęściej na dłuższych, prostych i monotonnych odcinkach tras. Jest to zjawisko niebezpieczne, które może przyczynić się do wypadku drogowego. 

Utrzymanie skupienia za kierownicą bywa utrudnione zwłaszcza wtedy, gdy na drodze, którą się poruszamy, niewiele się dzieje. Koncentracja kierowcy może bardzo szybko osłabnąć na przykład na drodze o ruchu jednokierunkowym. Uwagę możemy łatwo utracić szczególnie na dłuższych, prostych odcinkach.

Najczęściej hipnoza drogowa atakuje kierowców jeżdżący po drogach szybkiego ruchu. Prowadzenie w tym stanie przypomina jazdę, kiedy jesteśmy senni i zmęczeni. Stan ten może pojawić się, gdy kierujemy wzrok w jeden punkt, na przykład wpatrując się w linie na drodze. Zjawiska tego nie da się uniknąć także nocą, wtedy często bezwiednie możemy utkwić wzrok w tylnych światłach pojazdu jadącego przed nami. Niejednokrotnie może to trwać dość długo, zdarza się bowiem, że kierowcy orientują się dopiero po 10-20 kilometrach przejechanych w tym staniei nie potrafią przypomnieć sobie, jak wyglądał przebyty właśnie odcinek drogi czy nawet ostatnich kilkadziesiąt minut jazdy.

Nie od dziś wiadomo, że na trasach szybkiego ruchu wyraźnie spada koncentracja kierowcy. Monotonnej jeździe dłuższymi odcinkami często może sprzyjać sama geometria drogi, kiedy przez wiele kilometrów nie wykonujemy żadnych skrętów, wymuszających konieczność czuwania, a także brak urozmaicenia terenu czy przydrożnej zieleni. Utrata koncentracji za kierownicą spowalnia czas reakcji na zagrożenie. Kierowca, który utracił czujność, może o wiele później uświadomić sobie zaistnienie niebezpiecznej sytuacji na drodze, zidentyfikować przeszkodę, podjąć decyzję o działaniu i ostatecznie może nie zdążyć z wykonaniem odpowiedniego manewru.

Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż, musimy wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo monotonnej jazdy i odpowiednio się do niej przygotować. Na pewno nie wsiadajmy za kierownicę zmęczeni, zadbajmy też o dobre samopoczucie i stan psycho-fizyczny w trakcie podróży. A osoby, które szybko dekoncentrują się na monotonnych trasach, powinni wybierać drogi o bardziej zróżnicowanej charakterystyce. Unikać autostrad i dróg ekspresowych, a decydować się na drogi krajowe z dużo większym zagęszczeniem skrzyżowań, zakrętów i przewężeń tras.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer