Jak nie zostać właścicielem auta powypadkowego?!

Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego z 2020 roku, średni wiek samochodu w Polsce wynosi 14,3 roku. Samochodów osobowych w wieku do 4 lat, czyli całkiem nowych było 12,6 proc., od 5 do 10 lat – 16,7 proc., od 11 do 20 lat – aż 51,1 proc. (!), a powyżej 20 lat – 19,6 proc.

Nie dziwi więc, że im dłużej auto jest używane, tym większe prawdopodobieństwo, że jest uszkodzone lub podatne na różne usterki. To sprawia więc, że większość starszych samochodów nosi ślady mniejszych lub większych napraw blacharskich. Wśród najbardziej wiekowych okazów nie brakuje takich, które mają powypadkową przeszłość. A żeby to rozpoznać, to coraz częściej nie wystarczy sam miernik lakieru. Skutecznym sposobem, aby się tego ustrzec, jest weryfikacja numeru VIN danego auta.

Wydaje się, że jak ktoś naprawi samochód i nie widać po nim śladów uszkodzenia, to nie ma się czego obawiać. Sprzedawca powie, że wszystko gra, nie przyznając się do tego, z jakim problemem musiał się mierzyć. I tak to wygląda w większości przypadków, że ciężko zweryfikować, czy mowa o stłuczce, czy o poważniejszym wypadku, np. dachowaniu. W tym drugim przypadku nie ma wątpliwości – takie auto powinno trafić do kasacji bez możliwości dokonywania jakichkolwiek napraw.

Niestety, nieuczciwy sprzedawca patrzy tylko na swój zysk, naprawiając auto najniższym kosztem. Nabywca takiego pojazdu musi liczyć się z wieloma problemami eksploatacyjnymi, ale co gorsza – naraża swoje zdrowie i życie. A to z tego powodu, że samochody po poważnych uszkodzeniach 
i nieprofesjonalnych naprawach bardzo często nie mają odpowiednio sztywnego nadwozia. To samo dotyczy geometrii, którą ciężko w takim samochodzie ustawić. Mogą nie działać systemy bezpieczeństwa, może nie być wcale poduszek powietrznych.

Jak to sprawdzić przed zakupem samochodu?

Jest kilka sposobów na to, by sprawdzić, czy interesujący nas pojazd nie jest powypadkowy. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie jego numeru VIN w specjalnym dekoderze, ale można też dokonać oględzin pojazdu:

  • zmierzyć grubość lakieru za pomocą specjalnego miernika
  • sprawdzić, czy występują szpary między elementami karoserii, nierówne przerwy, 
    źle przylegające drzwi, opuszczone zderzaki
  • o powypadkowej przeszłości mogą świadczyć nieoryginalne szyby.

Bądź czujny jak pies podwójny i nie daj się zaskoczyć nieuczciwym sprzedawcom!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer