Mikrosen.

Wielu kierowców doświadczyło tej sytuacji. Podróż trwa kilka godzin, jest noc, a jesteś już niedaleko od domu. Nie ma prawie żadnego ruchu, Twoi pasażerowie już dawno zasnęli, radio wydaje się odtwarzać ciągle te same piosenki. Nagle twoja głowa opada. Po ułamku sekundy budzisz się i szarpiesz kierownicą, aby samochód nie zjechał z drogi. To jest właśnie mikrosen…

Zmęczenie jest oczywistą przyczyną mikrosnu. Ale zmęczenie może wynikać z różnych czynników. Sytuacje takie występują najczęściej w nocy, zwykle po długiej podróży lub gdy kierowca nie spał wystarczająco długo. Ale mikrosen może się zdarzyć również w ciągu dnia. Sen generalnie regeneruje ciało i ta potrzeba może nas pokonać np. po ciężkim spotkaniu biznesowym. 

Zmęczenie może wynikać z wykonywania jednostajnych czynności – nawet ktoś, kto miał wystarczająco dużo snu i odpoczynku, może być zmęczony po długim monotonnym funkcjonowaniu. Kiedy jesteśmy narażeni na ciągłe powtarzanie impulsów, możemy stać się mniej czujni, a nasza aktywność spada. Prowadzenie pojazdu jest właśnie tego rodzaju monotonna czynnością. Kierowcy często mają zautomatyzowaną jazdę, więc ciało odbiera impulsy, aby się zrelaksować.

Nie ma lekarstwa na płytki sen – jedynym sposobem na uniknięcie tego jest zapewnienie wystarczającej ilości odpoczynku. Idealną rzeczą jest zatrzymanie się, oparcie o siedzenie i krótka drzemka przez 15 minut. Oczywiście należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. 

Jak uzyskać lepszy efekt, aby uniknąć mikrosnu?

1. Odpocznij przed jazdą 
2. Dobrze zaplanuj swoją podróż 
3. Rób regularne przerwy podczas podróży
4. Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i odpocznij 
5. Wypij filiżankę kawy, porób ćwiczenia rozciągające
6. Zadbaj o dobrą wentylację w kabinie auta
7. Nie polegaj bezwzględnie na systemach wspomagających 

Podstawową radą dotyczącą unikania mkrosnu jest właściwe zaplanowanie podróży. Jedź ze zwykłą prędkością, wyrusz w trasę we właściwym czasie, rób przerwy. Istnieją różne zalecenia dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia zjawiska senności. Ćwiczenia, kawa lub napój energetyczny. Rozwiązania te zwykle działają przez jakiś czas, ale problem polega na tym, że zmęczenie może powrócić ze zdwojoną siłą. 

Warto nauczyć się jak rozpoznawać oznaki zmęczenia. Nie ma uniwersalnej porady, jak rozpoznać zmęczenie. Musisz być świadomy siebie. Mówiąc wprost, dobrze, gdy kierowcy rzeczywiście zdają sobie sprawę z tego zjawiska. Nie ma również niezawodnej naukowej metody wykrywania zmęczenia. Nie ma wiarygodnych, nieinwazyjnych metod wykrywania zmęczenia. Obecnie samochody mają różne funkcje wykrywania zmęczenia, ale zwykle ostrzegają kierowców tylko wtedy, gdy poziom zmęczenia przekroczy określony próg. Przed tym punktem czujniki ruchu lub kamery kierownicy w samochodzie nie mogą niezawodnie rozpoznać zmęczenia. 

Kiedy faktycznie pojawia się mikrosen, nawet tradycyjne systemy pomocy, które pomagają kierowcom w standardowych sytuacjach, niekoniecznie są w stanie go uratować.  Najbardziej niezawodne funkcje bezpieczeństwa pomogą, ale ostatecznie to wypoczęty i skoncentrowany kierowca jest najskuteczniejszym systemem bezpieczeństwa!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer