Na kłopoty Bednarski a na upały… klima?!

W upalne dni klimatyzacja samochodowa jest niezwykle przydatna, ale jednocześnie może stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak i pasażerów. Warto zatem wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji samochodowej w upalne dni.

Klimatyzacja samochodowa działa na zasadzie wymiany ciepła. W skład systemu klimatyzacji wchodzą: sprężarka, skraplacz, parownik i wentylator. Sprężarka pobiera gaz chłodniczy 
z układu i spręża go, co powoduje wzrost temperatury. Następnie gaz trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do otoczenia i przekształca się w ciecz. Ciecz ta przepływa przez parownik, gdzie ulega odparowaniu i pobiera ciepło z powietrza w samochodzie. Ostatecznie wentylator dmucha zimne powietrze do wnętrza samochodu.

Bezpieczne korzystanie z klimatyzacji samochodowej, czyli jak to zrobić w praktyce?

Po pierwsze – nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury.

Zbyt niska temperatura w samochodzie może prowadzić do przemrożenia organizmu, 
co z kolei może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, bóle mięśni 
i stawów, a nawet do zapalenia oskrzeli. Zalecana temperatura w samochodzie to około 22-24 stopnie Celsjusza.

Po drugie – nie korzystaj z klimatyzacji zbyt długo.

Długotrwałe korzystanie z klimatyzacji samochodowej może prowadzić do przesuszenia skóry, błon śluzowych i oczu, co z kolei może prowadzić do podrażnień i infekcji. Zaleca się, aby co godzinę na kilka minut wyłączać klimatyzację i otwierać okna, aby przewietrzyć samochód.

Po trzecie – regularnie czyść klimatyzację.

Klimatyzacja samochodowa może gromadzić bakterie, wirusy i grzyby, co z kolei może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak infekcje dróg oddechowych. Dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić klimatyzację samochodową, najlepiej co 6-12 miesięcy.

Po czwarte – pamiętaj o wymianie filtrów przeciwpyłkowych.

Filtr przeciwpyłkowy jest ważnym elementem klimatyzacji samochodowej, ponieważ chroni przed pyłami, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Filtr przeciwpyłkowy należy regularnie wymieniać, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza w samochodzie.

Po piąte – ustaw dmuchawę w odpowiedniej pozycji.

Kierunek dmuchawy klimatyzacji samochodowej powinien być ustawiony na górną część ciała, a nie na twarz lub szyję. Bezpośrednie dmuchanie zimnego powietrza na twarz lub szyję może prowadzić do podrażnień i infekcji.

No i po szóste – używaj klimy z głową a najlepiej chłodną głową 🙂  

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer