Darmowe autostrady.

Od 1 lipca 2023 roku w Polsce zostały zniesione opłaty za korzystanie z państwowych autostrad. Decyzja ta została podjęta przez rząd w celu poprawy mobilności i ułatwienia podróży dla kierowców.

Zniesienie opłat za autostrady ma na celu przede wszystkim zwiększenie atrakcyjności korzystania z tych dróg. Obecnie wiele osób unika autostrad ze względu na wysokie koszty podróży. Zniesienie opłat ma zachęcić kierowców do korzystania z autostrad, co przyczyni 
się do zmniejszenia natężenia ruchu na drogach krajowych i poprawy płynności komunikacji.

Decyzja o zniesieniu opłat za autostrady została poprzedzona analizą ekonomiczną, która wykazała, że utrzymanie opłat nie przynosiło oczekiwanych korzyści finansowych. Ponadto, zniesienie opłat wpłynie pozytywnie na gospodarkę kraju, przyczyniając się do wzrostu ruchu turystycznego i handlu.

W konsekwencji będzie to miało również pozytywny wpływ na środowisko. Zmniejszenie natężenia ruchu na drogach krajowych przyczyni się do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto, większe korzystanie z autostrad pozwoli na skrócenie czasu podróży, co z kolei przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Nie dla wszystkich i nie wszędzie.

Noweprawo przewiduje zniesienie opłat dla samochodów osobowych oraz motocyklina autostradach znajdujących się w jurysdykcji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych 
i Autostrad (GDDKiA)Dotyczy ono pojazdów o masie do 3,5 tony.

Darmowy będzie w związku z tym przejazd na autostradzie A2 na odcinku Konin-Stryków oraz na autostradzie A4 na odcinku Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) -Sośnica (węzeł Sośnica).

Oznacza to również, że na dotychczas darmowych odcinkach państwowych autostrad nie zostaną wprowadzone opłaty. Darmowe pozostaną też te odcinki, które obecnie są w budowie.

Ponadto w weekendy, autostrada A1 od Torunia do Pruszcza Gdańskiego także będzie bezpłatna dla podróżujących.

Natomiast za korzystanie z autostrad koncesyjnych wciąż trzeba będzie uiszczać opłaty. 
Wśród odcinków wciąż płatnych znajdują się:

  • autostrada A1, odcinek Rusocin-Nowa Wieś (0,16 zł/1 km)
  • autostrada A2, odcinek Świecko-Nowy Tomyśl (0,17 zł/1 km)
  • autostrada A2, odcinek Nowy Tomyśl-Konin (0,56 zł/1 km)
  • autostrada A4, odcinek Kraków-Katowice (0,42 zł/1 km)

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer