Zimowe mandaty.

Zima to okres, w którym odśnieżanie samochodu przed rozpoczęciem jazdy jest niezwykle istotne. Zalegający śnieg na dachu, masce czy lusterkach może ograniczać widoczność kierowcy i stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Dlatego warto poświęcić kilka minut na dokładne odśnieżenie pojazdu przed każdą podróżą.

W niektórych krajach, w tym w Polsce, nieodśnieżony samochód może być powodem do nałożenia mandatu. Policja może ukarać kierowcę za brak odpowiedniego przygotowania pojazdu do jazdy w warunkach zimowych. Mandat może być dość wysoki – w Polsce nawet do 3000 zł. Dlatego warto zadbać o to, aby samochód był odpowiednio odśnieżony przed rozpoczęciem podróży.

Co w praktyce oznacza nieodśnieżony samochód? Mandat czeka przede wszystkim na osoby, które niedostatecznie odśnieżą i oczyszczą szyby w aucie, ale będzie to również pojazd, na którym znajduje pokrywa śnieżna, a jedynie fragmenty szyby są oczyszczone. Pamiętajmy, że kierowca musi zawsze mieć pełną widoczność. Powinniśmy pamiętać również o tym, że wszystkie światła oraz tablice rejestracyjne naszego pojazdu muszą być widoczne.
Jeżeli o to nie zadbamy, grozi nam kara do 300 złotych oraz 8 punktów karnych.

Jednak warto pamiętać, że odśnieżanie samochodu powinno odbywać się w odpowiedni sposób. Często można zobaczyć kierowców, którzy odśnieżają samochód z włączonym silnikiem. Należy jednak pamiętać, że jest to niezgodne z przepisami drogowymi i może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 300 złotych.

Jeżeli naszym nawykiem jest odpalanie samochodu, by go „nagrzać” – powinniśmy jak najszybciej zmienić przyzwyczajenia, ponieważ łamiemy aż dwa przepisy. Pierwszy, czyli zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w obszarze zabudowanym oraz drugi, mówiący o zakazie używania samochodu, gdy jego praca wiąże się z wydzielaniem nadmiernej emisji spalin i hałasu. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem odśnieżania samochodu wyłączyć silnik.

Zimą, również piesi powinni mieć się na baczności. Zgodnie z art. 11 Ustawy prawo o ruchu drogowym, pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za niedostosowanie się do powyższego przepisu grozi grzywna w wysokości 100 zł. Wciąż wiele osób nie stosuje się do tego przepisu, a przecież chodzi o bezpieczeństwo każdego z nas. Zimą szybko zapada zmrok, przez co widoczność kierowców jest ograniczona. Chociaż powyższy przepis nie dotyczy pieszych poruszających się w mieście, to i w tym przypadku lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Podsumowując, odśnieżanie samochodu przed rozpoczęciem jazdy jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa na drodze. Nieodśnieżony samochód może być powodem do nałożenia mandatu. Jednak ważne jest, aby odśnieżanie samochodu odbywało się z wyłączonym silnikiem, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów drogowych jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer